Služba dermatovenerologije Opšte bolnice Valjevo i ove godine se aktivno uključila u Euromelanom program, tako što su u toku današnjeg dana vršeni besplatni dermoskopski pregledi. Oko 70 ljudi je iskoristilo mogućnost da se pregleda,a dolazili su i iz drugih gradova, najčešće Šapca, Lazarevca pa i Beograda. Pregled dermoskopija se može besplatno obaviti tokom čitave godine uz overenu zdravstvenu knjižicu i uput.
Dr Mirjana Gvozdenović, specijalista dermatovenerologije podsetila je šta je zapravo melanom. Maligni melanoma je maligni tumor melanocita koji u poslednje četiri decenije beleži izuzetan porast obolelih. Prema podacima za poslednje tri godine u našem kraju bilo je 2014. novoobolelih 14, 2015. čak 25, a u protekloj godini 18 obolelih od melanoma. U borbi protiv melanoma podjednako je značajna i primarna i sekundarna zaštita i mere prevenije koje one podrazumevaju.
-Maligni melanoma je najmaligniji tumor kože i može da nastane na mladežu a takođe i kao potpuno nova promena na koži. Ono što je značajno je dostupnost ovog carcinoma pregledu jer i pacijent i lekar brzo i lako ga uočavaju i uspostavlja se primarna dijagnoza koja je značajna jer se tako sprečavaju udaljene metastaze. Karakteristika melanoma je da malignom alteracijom maligna ćelija dolazi do autohtonosti tumora. Metastaze koje daje su najpre u koži i potkožnom tkivu, zatim regionalnim limfnim žlezdama i na kraju su to udaljene metastaze na plućima, kostima, nervnom sistemu. Borba protiv metastaza je ozbiljna i ona zahteva i hirurški tretman i radio terapiju – navela je dr Gvozdenović dodajući das u najznačajniji faktori za nastanak endogeni i egzogeni.
Fototip kože 1 i 2 predstavlja rizik za oboljevanje kao i spoljašnji uticaji u vidu preteranog izlaganja suncu, naročito posledice opekotina nastalih sunčanjem. U sekundarnu prevenciju spada skrining kože gde se kliničkim pregledom i dermoskopijom odlučuje šta dalje sa promenom na koži.
-Maligni melanoma može da nastane na mestu do tada nepromenjenog mladeža. Smatra se da jedna trećina od svih malignih melanoma nastaje od mladeža. Naročito su opasni atipični mladeži i to ako njihov broj prelazi 100 na koži. Podatak je da na nekoliko hiljada običnih mladeža dolazi jedan melanom, a da na 100 atipičnih mladeža dođe jedan melanom. Opekotine od sunca su jako opasne i preterano sunčanje u dečijem dobu bez zaštitnih faktora predstavljaju veliki faktor rizika. Melanom se javlja na glavi i vratu kao najotkrivenijim delovima tela, ali i na neotkrivenim zbog kumulativnog dejstva sunčanja. Najčešće se javlja u period od 40 do 50 godine života – rekla je dr Gvozdenović, dodajući da je ogroman značaj stalno ukazivanje na uticaj UV zračenja na nastajanje melanoma.
Dr Gvozdenović je dala i smernice o pravilima izlaganja sunčevim zracima i pravilnom korišćenju krema sa zaštitnim faktorom koje su obavezne. Što se tiče upotrebe solarijuma, stav je jasan da je u pojedinim razvijenim zemljama upotreba solarijuma zabranjena. Podatak je da i jedan odlazak u solarijum kod osoba ispod 18 godina nosi rizik za oboljevanje od melanoma povećan čak 41%. Dr Gvozdenović je potvrdila da po najnovijim istraživanjima zračenje iz solarijuma spada u karcinogene prve grupe.