Retko se pišu, a još ređe objavljuju knjige koje se bave arhitekturom. Zato je za višestruko za ovu oblast, a i šire, značajno što je iz štampe nedavno izašla publikacija “Vreme arhitekture – Arhitektura i urbanizam u Valjevu 2010 – 2019”. Reč je knjizi o arhitekturi u jednom gradu, između onoga što grad jeste i onoga što bismo želeli da postane. Promocija ove publikacije, čiji je glavni i odgovorni urednik naš Valjevac, arhitekta Milan Maksimović, docent Arhitektonskog fakulteta u Beogradu, nedavno je upriličena u Svečanoj sali Valjevske gimnazije, u organizaciji valjevske Biblioteke i Društva arhitekata Valjeva. Knjiga predstavlja svojevrsni nastavak istoimenih izdanja koje je valjevsko Društvo arhitekata objavilo 2004. i 2010. godine. Prošle godine, za jubilej 25 godina od osnivanja Društva arhitekata, publikacija je objavljena u elektronskom obliku, da bi ove 2021, za 26. godišnjicu ovog Društva, izašlo i njeno štampano izdanje. Na promociji su pored Milana Maksimovića govorile i članice uredništva Katarina Nikolić i Andrijana Maksimović, kao i arhitekte prof. Borislav Petrović i doc. Grozdana Šišović.
Publikacija predstavlja presek izabranih i aktuelnih arhitektonskih ostvarenja i tekstova u vezi arhitekture i urbanizma vezanih za Valjevo i valjevski kraj u periodu od 2010. do 2019. godine. U njoj je dat niz priloga koji se odnose na preglede iz istorije graditeljstva i urbanizacije Valjeva, a kao poseban temat izdvojena je nova stambena arhitektura našeg grada. U zasebnom bloku u publikaciji dat je pregled radova studenata beogradskog Arhitektonskog fakulteta rađenih na temama u priobalju Kolubare u Valjevu i Ribnice u Mionici.
Osim predstavljanja same knjige “Vreme arhitekture”, njenog sadržaja i značajnih osvrta na oblast arhitekture i urbanizma u našem gradu, na promociji ove publikacije govorilo se i o tome koliko se arhitektonska profesija i sve ono što arhitekte rade, oslikava na život nas koji živimo u Valjevu.
“To je publikacija o gradu, o onom što grad jeste i ono što bismo želeli da postane, tako da je u publikaciji promovisano stvaralaštvo i određene ideje za eventualni razvoj gradskog prostora u budućnosti. Ideja je bila da ova publikacija obeleži 25 godina rada Društva arhitekata Valjeva, ali zbog finasijskih problema mi smo je objavili godinu dana kasnije, za 26 godina postojanja Društva. Ja sam u uvodnom tekstu publikacije pomalo bio rezigniran u pogledu tog problema sa finasijama. Taj tekst naslov “Breme za naše vreme” predstavlja praktično moj kritički osvrt”, rekao je arhitekta Milan Maksimović, urednik publikacije.
On je istakao da je bila potrebna velika istrajnost da se sakupi sav materijal, da se on složi i da se sastavi ovakav sadržaj.
“U prvom delu dati su teorijsko-istorijski pregledi u kojima se sagledava urbanistički razvoj grada i potencijali njegovog unapređenja, istorijsko-kritičke studije i tekstovi o nama važnim ljudima. Drugi deo publikacije posvećen je stambenoj arhitekturi, u okviru koga je urađena analiza arhitektonskog sklopa 25 stambenih objekata, sa pregledom tipologije njihovih stanova. Posebno zanimljiv segment ovog dela je virtuelno koncipiran “okrugli sto” na temu problema valjevske stambene arhitekture. Na taj deo se nadovezao pregled arhitektonskih realizacija koji su se posebno istakli u tom periodu od 2010. do 2019. godine, kao što su hostel i škola jezika, vikend kuća na Divčibarama i dečji vrtić “Vidra”. Među tim prilozima nalaze se i dva pregledna članka koja obuhvataju prikaz valjevskih partera i pregled enterijera”, pojasnio je sadržaj publikacije Maksimović.
Arhitekta Katarina Nikolić, kao član uredništva knijge, istakla je da stambena arhitektura dominira u ovoj publikaciji i da je napravljen presek stanja o aktuelnoj valjevskoj stanogradnji. U okviru tog segmenta, izdvojila je tekst “Vreme stanovanja” docenta Grozdana Šišović, koji govori ne samo o poziciji arhitekte i investitora, već i o putu ka kvalitetnoj arhitekturi ka savremenom trenutku. “U savremenom trenutku, ključni posao arhitekte više nije da dizajnira zgrade, nego da upravlja sistemima. Dok se dizajniranje zgrada i dalje podrazumeva uz sve to”, citirala je deo tog teksta Katarina Nikolić.
“Segment posvećen stanovanju je imao za cilj da pokaže razvoj stambene arhitekture, ukoliko ga možemo nazvati razvojem, zatim da prepozna nove tendencije, da otkrije element kontinuiteta u načinu projektovanja, ali i da bude podloga za nova razmišljanja u pravcu unapređenja i razvoja stambene arhitekture. Možda najinteresantnija celina ovog segmenta je svojevsrni virtuelno “okrugli sto” u kojem je učestvovalo pet arhitekata: Borislav Petrović, Srđan Ilić, Anđelka Mandić ilutinović, Jasmina Popović i Dragoljub Petrović. Izneti su njihovi pojedinačni aspekti i stavovi na temu problema stambene arhitekture u Valjevu i njene budućnosti”, kazala je Katarina Nikolić.
U ime Društva arhitekata Valjeva obratila se Andrijana Maksimović, koja se zahvalila Milanu Maksimoviću na velikom entuzijazmu, trudu i istrajnosti da se piše o arhitekturi, da se ostavi trag i svedočanstvo o arhitekturi našeg vremena, kao i svim kolegama “koji su dali neizmeran doprinos, kako svojim arhitektonskim ostvarenjima, tako i svojim tekstovima da ova publikacija bude kvalitetna”.
Direktorka valjevske Biblioteke, Violeta Milošević, pozdravila je u ime organizatora prisutne na pomociji publikacije u Svečanoj sali Valjevske gimnazije.
“Naizgled neobična promocija za valjevsku Biblioteku, ali verujem da oni koji žive u Valjevu znaju zbog čega smo mi u celoj ovoj priči – pre svega da podržimo izdavanje jedne ovako značajne publikacije, a sa druge strane zato što valjevska Biblioteka svojim bitisanjem potrđuje onu teoriju koliko svaka institucija deo svog identiteta duguje prostoru i objektu u kojem obavlja tu delatnost”, istakla je u Violeta Milošević.
Publikacija “Vreme arhitekture – Aarhitektura i urbanizam u Valjevu 2010 – 2019” projektno je finasirana od strane Grada Valjeva i beogradskog Arhitektonskog fakulteta, uz svesrdnu podršku brojnih pojedinaca i privrednika iz našeg grada. Možete je čitati u elektronskom obliku, a za one koji ipak žele da ovo knjigu imaju u štampanom izdanju, mogu je kupiti u Delfi knjižarama.