Selo Podbukovi je 17. put bilo domaćin manifestacije „Lekovitim stazama valjevskih planina“, koja je tradicionalno organizuje prvog vikenda juna meseca. U raskošnom ambijentu domaćinstva Mila Obradovića, posetioci sa područja Beograda i Novog Sada, mogli su da uživaju u blagodetima sela podno Divčibara.
Manifestacija koja se održava još od 2001. godine, ima za cilj da okupi ljubitelje prirode i da popularizuje seoski turizam valjevskog kraja. Netaknuta priroda, bogatstvo lekovitim biljem, prirodno dobro – kanjon Crne reke, kao i gostoprimljivi domaćini, samo su neki od preduslova za privlačenje turista iz različitih delova Srbije.
Ove godine za tematsku lekovitu biljku odabran je šipurak. Predavači su govorili o lekovitim svojstvima, kao i njegovoj simbolici u Srpskom narodu. Pa tako i slogan ovogodišenje manifestacije, šaljivo je glasio „Kom’ šipak, kom’ šipurak“, aludirajući na činjenicu da manifestaciju ove godine finansijski nije pomogao Grad.
Predavanja o porodici ruža, staništu i rasprostranjenosti šipurka, njegovoj lekovitosti i upotrebi u prehrambene svrhe, održali su profesor Dragan Nedeljković, inženjer šumarstva Aleksandar Manojlović, dr. Zoran Živković i dipl. biolog Aleksandra Radosavljević.
Kao i prethodnih godina, šetnjom kroz kanjon Crne reke, posetioci su imali priliku da se u pratnji stručnih vodiča upoznaju sa lekovitim biljem našeg područja, nakon čega su izabrani i nagrađeni najbolji berači. Prvo mesto sa 46 determinisanih biljaka osvojio je Goloskoković Goran iz Valjeva, drugo mesto sa 39 determinisanih biljaka osvojila je Pantović Branka iz Beograda i treće mesto sa 12 determinisanih biljaka osvojila je Tamara Simić iz Beograda.
Ove godine novinu manifestacije predstavljao je izbor za najduhovitiji slogan, kada je reč o simbolici šipurka – šipka. Prvo mesto sa šaljivim stihovima osvojio je Aleksandar Milutinović.
Po završetku šetnje posetioci su imali priliku da konzumiraju pasulj sa lekovitim biljem, po simboličnim cenama.
Kao i prethodnih godina organizatori manifestacije su „Udruženje domaćina Valjevo“, „Gljivarsko društvo Valjevo“, „Društvo za proučavanje lekovitog bilja“, kao i „Društvo mladih istraživača“, dok je finansijska podrška od strane Grada ove godine izostala.