Kosidba na Rajcu je tradicionalna turistička manifestacija koja oživljava i čuva uspomenu na zajedničke seoske mobe i proslavljanje završetka sezone košenja planinskih livada. Kosidba na Rajcu trajaće tri dana, od 14. do 16. jula, i biće ispunjena brojnim kulturno-umetničkim i sportskim sadržajima. Najavljeni su nastupi folklornih ansambala, koncerti rok, zabavne i narodne muzike, izložba poljoprivredne mehanizacije i opreme, uz demonstraciju rada na rajačkim livadama itd.
Centralni događaj zakazan je za nedelju, 16. jula od 10 časova. Počeće okupljanjem kosača, zdravičara, vodonoša, ručkonoša i ostalih učesnika koji u defileu, uz zvuke trubačkog orkestra, svečano paradiraju centralnim delom Rajca ka kosilištu.
Kosidba na Rajcu je mesto gde se susreću i prepliću srpska tradicija, kultura, priroda, veština i gostoljubivost.
U stočarskim krajevima kosidba je odvajkada bila jedan od najvažnijih seoskih poslova jer se pokošena trava potom čuvala za zimsku prehranu stoke. Da bi ovaj težak posao makar malo sebi olakšali, domaćini su se okupljali na mobi, kao vekovima do tada. Seljani su se međusobno ispomagali, kosili kod jednog domaćina jedan dan, kod drugog sutradan i tako dok svakom ne pokose livade. Kosidba je bila toliko utkana u život naroda da se vremenom po završetku posla sredinom leta iz nje izrodila prava svetkovina. Najpoznatiji i najveći na svetu događaj ove vrste, svakako je Kosidba na Rajcu, uvek prve nedelje posle Petrovdana, koji se obeležava 12. jula, baš onda kad je trava zrela za košenje. Kosači su se prvi put nadmetali još 1892. godine, kada je održan i prvi narodni vašar. Tek od sredine šezdesetih godina prošlog veka Kosidba na Rajcu postala je međunarodna turistička manifestacija. Međutim, ova svetkovina nije samo košenje trave. Oduvek je bila i susret izvornih igračkih i pevačkih grupa u narodnim nošnjama, bila je prilika da se ugledni domaćini sretnu, da se ugovore poslovi, da se vide devojke i momci, pa i svadbu da dogovore.