U Velikoj sali Skupštine grada održana je panel diskusija “Medijsko sklonište Valjevo” za predstavanike organizacija civilnog društva i medija, sa namerom da se valjevskoj javnosti ukaže na važnost zajedničkog delovanja u borbi za slobodu izražavanja i medija, na posledice propagandnog izveštavanja na građane i društvo, a predstavljeni su podaci istraživanja trošenja sredstava kroz javne konkurse u sektoru medija, civilnog društva, kulture i omladine, kao i kapaciteti organizacija civilnog društva za proces evropskih integracija u Srbiji. Konceptu “Medijskog skloništa”, kao novom modelu okupljanja zainteresivanih građana, neformalnih grupa i inicijativa, oko vrednosti koje predstavljaju zajednički interes, prodružilo se valjevsko Udruženje “Dijalog”, koje je bilo i koorinator ove panel diskusije. Panelisti su bili Aleksandar Milijašević iz Udruženja “Dijalog”, Tanja Maksić iz BIRN-a, Nataša Dragojlović iz Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji i Nebojša Andić, konsultant.

Panel diskusija “Medijsko sklonište Valjevo” / Foto: Valjevska posla
Uz podršku građanskih inicijativa “Madijska skloništa” već postoje u Vranju, Kragujevcu, Nišu, Čačku, Užicu, Novom Pazaru i u napem gradu, a u fazi nastajanja su u Zaječaru, Preševu, Bujanovcu, Šapcu, Pančevu i drugim gradovima širom Srbije.
“Današnji događaj je početak funkcionisanja “Medijskog skloništa” u Valjevu. Ideja je da građani, mediji i organizacije civilnog društva, budu zajedno u suštini ono što jesu – stub zaštite ljudskih prava i jedan od važnijih stubova slobodnog izražavanja u državi. Tu priliku ćemo od jeseni imati u Valjevu. Bazična ideja je da razmenjujemo informacije, zajednički delujemo u odbrani javnog interesa vezano za različite teme”, kazao je Aleksandar Milijašević iz Udruženja “Dijalog”, koordintora panel diskusije.

Aleksandar Milijašević, Udruženje “Dijalog” / Foto: Valjevska posla

Panel diskusija “Medijsko sklonište Valjevo” / Foto: Valjevska posla

Tanja Maksić, BIRN / Foto: Valjevska posla

Panel diskusija “Medijsko sklonište Valjevo” / Foto: Valjevska posla
“Srbija se već 8 godina nalazi u procesu pregovora sa Evropskom unijom i taj proces vodi Vlada. Međutim, potrebno je da čitavo društvo u taj proces bude uključeno. Gradovi i opštine u Srbiji već dve decenije učestvuju u brojnim projektima koji su finansirani od strane Evropske unije. Svuda po Srbiji možete videti table na kojima piše da je to donacija građana Evropske unije građanima Srbije. S obzirom na to da su jedinice lokalne samouprave rekle da prepoznaju organizacije civilnog društva kao partnere, posebno u oblastima socijalne zaštite i životne sredine, opet je nedovoljan broj ljudi i organizacija koji učestvuju u kreiranju politika na lokalu. Mali je broj zainteresovanih i kada je u pitanju rasprava o lokalnim budžetima i mi želimo da ponudimo stalni mehanizam konsultacija između organa lokalne samouprave i građana koji su predstavljeni preko svojih udruženja, po ovom modelu po kome Konvent radi”, kazala je Nataša Dragojlović, koordinatorka Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji, inače naša Valjevka.

Nataša Dragojlović, Nacionalni konvent o EU / Foto: Valjevska posla
Takoše naš Valjevac, Nebojša Andrić, kao konsultant i učesnik panel diskusije, govorio je na temu propagande u medijima i kakve posledice propagandno izveštavanja medija ima za građane i društvo. Andrić je ilustrovao propagandne metode i tehnike, kojima medijski svet, nažalost, ni danas ne odoleva, navodeći zanimljive primere iz Prvog i Dugog svetskog rata, ali i ratnih dešavanja na prostorima bivše Jugoslavije tokom devedesetih.
“Kako bi se smanjile negativne posledice propagande na građane i društvo u Srbiji, neophodno je da se više pažnje posveti medijskoj pismenosti. Smatram da je neophodno i da se u obrazovni sistem kao obavezan školski predmet uvrsti medijska pismenost”, naglasio je Nebojša Andrić.

Nebojša Andrić, konsultant / Foto: Valjevska posla
Naredni korak je povezivanje Medijskih skloništa u gradovima širom Srbije, međusobna razmena iskustava i zajedničke akcije.
M.P.M.