METALAC POBEDIO SAM SEBE PROKOCKAVŠI PREDNOST OD 19 POENA PROTIV DUNAVA U PAZOVI

U utakmici 21. kola AdmiralBet Košarkaške lige Srbije Metalac je poražen od Dunava u Staroj Pazovi rezultatom 74-84 (23-18, 20-8, 15-27, 16-31) u meču koji će biti upamćen po tome što su Valjevci pobedili sami sebe prokockavši prednost od 19 poena iz prvog poluvremena. Interesantno je da je tačno pre godinu dana, 30. januara 2021. godine Metalac takođe izgubio dobijenu utakmicu na istom terenu protiv istog protivnika.

Kosarka-Metalac-МИЈАЈЛОВИЋ

Kada je novi igrač valjevskog prvoligaša Uroš Luković zakucavanjem na 54 sekunde pre kraja druge četvrtine postavio rezultat od 43-24 za goste, retko ko je mogao pomisliti da će Metalac tako lako prosuti ovaj kapital i katastrofalnom igrom u drugih 20 minuta pretrpeti jedanaesti prvenstveni poraz protiv direktnog konkurenta u borbi za opstanak. Već na početku treće četvrtine spoljni igrači Dunava, koji su se propisno ispromašivali u prvom delu igre, zaigrali su brže i serijom od 8-0 su prišli na 43-34 probijajući lako odbranu gostiju koja je u prve dve četvrtine bila daleko pokretljivija i agresivnija. Pad u odbrani u nastavku, Metalac je kako tako kompenzovao poenima u napadu pa je Stivenson trojkom za trenutak uspeo da zaustavi nalet domaćina za vođstvo igrača u crvenim dresovima 57-48 u 28. minutu.

Krčag ide na vodu dok se ne razbije, kaže stara poslovica, što će reći da su u završnici treće četvrtine došle na naplatu greške Valjevaca pa je Dunav, koji je u odnosu na duel u Valjevu igrao bez Tanaskovića i Jovanovića, uspeo da priđe na 58-53 nakon poena Radovanovića i Tarlaća.

Ono što se desilo u poslednjih 10 minuta bio je klasičan primer gubitničkog mentaliteta Metalca na gostovanjima ove sezone. Domaći igrači su neobjašnjivo lako stigli vođstvo Ratkovicinog tima i u dva navrata poveli sa pet poena razlike 60-65 i 64-69. Nije pomogla ni Stefanovićeva trojka za 69-70 u 37. minutu jer su uplašeni gosti gubili lopte na početnički način, završavali napade nerezonskim akcijama i bez ikakve odbrane kao na tacni servirali šansu Dunavu da osvoji bodove što je domaćin znao da zgrabi sa obe ruke. Metalac je u Valjevu pobedio rezultatom 74-64 pa ostaje neobjašnjiva pasivnost Metalčevih igrača koji su dozvolili da domaćin u poslednjem minutu ostvari pobedu istom razlikom (84-74) ali u eventualnoj situaciji istog broja bodova na kraju će imati prednost zbog većeg broja postignutih koševa!

Sve je izgledao drugačije u prvih 20 minuta kad je izuzetnom serijom od 18-0, Metalac iz minusa 9 (9-18) u 6. minutu stigao na plus 6 (26-18) u 11. minutu, gradeći prednost zahvaljujući veoma dobroj igri u odbrani i dobroj realizaciji u napadu koristeći izuzetno slab šut Dunava u tom periodu. Ostaje pitanje, kako je ta igra nestala u nastavku i kako se gost lako predao protiv ekipe koja je igrala u slabijem sastavu u odnosu na meč iz prvog dela prvenstva u Valjevu?

Valjevce tek očekuju trenuci istine a to će biti, pre svega predstojeći dueli na svom terenu protiv Kolubare, Tamiša, Novog Pazara i Radničkog koji će trasirati sudbinu Metalca ove sezone. Da li je Ratkovicin sastav kadar da iz ovih bitaka izađe kao pobednik, veliko je pitanje naročito posle jednog ovako bolnog poraza?

Sledeća utakmica je na programu u četvrtak kada u Valjevo dolazi Zlatibor iz Čajetine.