NAJBOLJI MEĐU NAJBOLJIMA: Đak generacije OŠ “Prota Mateja Nenadović” Brankovina – Aleksandra Mijailović

Portal Valjevska posla treću godinu zaredom objavljuje serijal “Najbolji među najboljima”, posvećen đacima generacije svih valjevskih osnovnih i srednjih škola. Smatramo da je jako važno da Valjevo upozna svoje najuspešnije učenike na pravi način i da naši “svepetičari” zaslužuju posebno predstavljanje, ne samo zbog toga što su vredno učili i osvajali nagrade, već zato što zaista predstavljaju mlade ljude za primer. Serijal je ujedno i prilika da se toj izuzetnoj deci zahvalimo na vrednom radu i trudu, na istrajnosti, da im poželimo sve najbolje u daljem školovanju i životu, da im javno pošaljemo poruku da smo ponosni na njih i da nam njihov uspeh itekako znači, jer upravo su oni naša budućnost. Jedna od najboljih među najboljima je Aleksandra Mijailović, Đak generacije OŠ “Prota Mateja Nenadović” u Brankovini.

Đak generacije Aleksandra Mijailović

Aleksandra Mijailović / Foto: Privatna arhiva

Aleksandra Mijailović rođena je  29. aprila 2010. godine, od oca Dejana i majke Slađane. Učenica je u svim razredima osmogodišnjeg školovanja postigla odličan uspeh sa prosekom 5,00 sa primernim vladanjem.

U 5. razredu iz Srpskog jezika dobila je Pohvalnicu OŠ “Prota Mateja Nenadović” za postignute izuzetne rezultate iz srpskog jezika i književnosti. U 6. razredu osvojila je 3. mesto na Opštinskom takmičenju iz Biologije i učestvovala na Okružnom takmičenju iz ovog predmeta. Takođe je u 6. razredu dobila Pohvalu OŠ “Prota Mateja Nenadović” za doprinos vizuelnom izgledu časopisa “Brankovačko pero”. U 7. razredu učestvovala je na Opštinskom takmičenju iz Srpskog jezika. U 8. razredu osvojila je 1. mesto na Školskom takmićenju iz Biologije, potom na Opštinskom i Okružnom osvojila 3. mesto, čime je osvojila plasman i učešće na Republičkom takmičenju iz Bilologije. U 7. i 8. razredu učestvovala je u pozorišnim predstavama za Svetog Savu koje su priređivane za Dan škole.

“Aleksandra Mijailović predstavljala je OŠ “Prota Mateja Nenadović” Brankovina u najboljem svetlu na raznim poljima – i u nastavnim i u vannastavnim aktivnostima. Bila je matica svih školskih priredbi, bilo kao izvođač ili kao voditelj. Izuzetno je talentovana i svestrana, vredna, posvećena i nesebična, predvodila je sve školske aktivnosti i bila uzor svojim vršnjacima. Za sledeće generacije, Aleksandra je izazov koji treba doseći. Ona je vedra, nasmejana i duhovita, nesebična i požrtvovana, iskrena i plemenita, pravedna i emotivna, ambiciozna i uporna, tako da verujem da s punim pravom može biti uzor učenicima koji streme uspehu. Svi nastavnici znaju i govore da je Aleksandra posebno dete sa podjednakom sposobnostima za prirodne i društvene nauke, sa izuzetnim povezivanjem sadržaja, memorijom i logikom. Aleksandra je posebno nadahnuta za likovnu umetnost i crtanje. Njeni radovi nadmašuju školski nivo. Treba naglasiti da Aleksandra pomaže roditeljima u svim kućnim i poljoprivrednim poslovima tokom cele godine. Ma gde se našla, osvetlaće obraz našoj školi i dokazaće koliko smo znanja i vaspitanja uložili u nju kao ustanova, kolektiv i pojedinci. Nadamo se da pamet i svestranost naše učenice biti prepoznata i podržana kako bi ostvarila još uspeha, jer su obrazovani mladi ljudi najpotrebniji”, ističe u opisu Aleksandr Mijailović njen razredni starešina Ivan Babić.

– Koliko ti znači prizanje Đak generacije?

Znači mi puno ,jer je to  bila moja želja odmalena. Osećam se vrlo ponosno jer znam da sam od svih učenika izabrana kao najbolja.

– Koliko truda i rada je potrebno izdvojiti da bi neko postao Đak generacije? Koliko je to u tvom slučaju bilo teško?

Bilo je potrebno dosta rada, truda, vremena i discipline,k ao i velika pažnja tokom časova i svakodnevnog
učenja  i istraživanja kod kuće. Ali, kada uspete u nečemu, shvatite da koliko god je bilo teško da se isplatilo.

– Šta je bila motivacija, a koje su bile prepreke i problemi na tom putu ka dobijanju laskave titule Đak generacije?

Nikada nisam učila da bih dobila priznanje Đaka generacije, već je samo učenje i želja za širenjem znanja bio jedan od glavnih motiva.

– Kako se među vršnjacima gleda na priznanje Đak generacije? Da li je popularno biti Đak generacije, ili ne?

Pa, popularno je. Nisam dobila nikakve reč ismevanja  i podrugivanja. Uglavnom su svi drugari bili ponosni na ovo priznanje.

– Navedi uspomene koje ćeš posebno poneti iz osnovne škole?

Naravno upoznavanje i sticanje prijatelja koji su mi postali vrlo dragi, zatim razna takmićenja i obilazak gradova tokom tokom tih takmičenja, kao i razne ekskurzije.

– Najvažnija životna lekcija koju si naučila u školi?

Jedna od najvažnijih lekcija je ta da kada želite nešto i kada čvrsto postavite svoj cilj ne postoji nijedna stvar koja vam može promeniti mišljenje i  sam cilj.

– Koju srednju školu i smer si upisala?

Upisala sam Tehničku školu, smer Arhitektonski tehničar. Imala sam 90,5 poena na prijemnom ispitu i bila sam 3. na rang listi.

– Kakvi su tvoji planovi za budućnost, vizije i želje po završetku školovanja?

Od malena volim da crtam i želja mi ja da se bavim sa tim u budućnosti. Da nastavim dalje školovanje i postanem arhitekta.

– Da li po završetku školovanja vidiš sebe i planiraš da ostaneš da živiš i radiš u Srbiji?

Sada trenutno ne bih mogla da dam odgovor na ovo pitanje ali naravno htela bih da ostanem u svojoj državi.

– Na kraju, poruka narednim generacijama!

Izgrađujte sebe da postanete bolji ljudi, nemojte tražiti izgovore poput “učiću od sutra”.

Aleksandra Mijailović je kao Đak generacije od OŠ “Prota Mateja Nenadović” na poklon dobila pametni sat i vraćen joj je novac koji je uplatila za ekskurziju.

Autor serijala: Marija Petrović – Marković, dipl. novinar

Facebook komentari

About REDAKCIJA VALJEVSKA POSLA

Početkom 2016. godine sa radom je počeo novi gradski portal na adresi www.valjevskaposla.info, koji je za vrlo kratko vreme, zbog svoje nepristrasnosti i objektivnosti, zabeležio izuzetnu posećenost i zadobio naklonost građana Valjeva. Cilj portala nije samo objavljivanje vesti, već i interakcija sa sugrađanima kroz različite sadržaje.