Pobeda Metalca na premijeri KLS-a u Valjevu

Košarkaši Metalca su otvorili novu sezonu u AdmiralBet Košarkaškoj ligi Srbije u Valjevu, pobedom protiv Mladosti iz Zemuna 84-73 (17-20, 17-13, 32-24, 18-16). Valjevci su posle slabe prve četvrtine, na krilima odličnog Novozelanđanina Džo Kuk-Grina i iskusnog Save Lešića uspeli da se konsoliduju, dobrom igrom u napadu steknu prednost u nastavku a zatim čvrstom odbranom u završnici sačuvaju prednost i upišu prve bodove u novom prvenstvu.

Valjevo sport Metalac košarka MET-MLA (2)

Iako imaju iskusan sastav, Valjevci su počeli prilično nervozno sa puno grešaka i prve poene su postigli tek u 5. minutu kada je na semaforu stajalo 0-9. Trojka Daja je probudila gledaoce, Lešić je počeo da pogađa pa su izabranici Saše Milićevića poenima sa linije slobodnih bacanja Bajića stigli na 10-12 u 8. minutu. Pokretljivi i brzi gosti su držali prednost, ulazima i asistencijama na niskom postu su u završnici prve četvrtine vodili 14-18 da bi posle greške Bajića podigli na 14-20. Ipak, raspoloženi Kuk-Grin je dalekometnim hicem smanjio na 17-20 i ulio dozu samopouzdanja svojim drugarima koji su preko Lešića u 11. minutu prvi put poveli (22-20). Mada su Valjevci u jednom trenutku u drugom kvartalu imali vođstvo od 32-28 ipak je dosta škripalo, posebno u odbrani ali je Metalac na odmor otišao sa minimalnom prednošću.

Valjevo sport Metalac košarka MET-MLA (3)

Problem branjenja reketa ispod samog koša je obeležio igru Valjevaca u prvim minutima nastavka kada je Mladost poenima Živojinovića povela 38-42 (23. minut). Nakon toga je Kevin Daj preuzeo odgovornost, Metalac uzvraća i protivnici se smenjuju u vođstvu do 25. minuta. Kada su domaći zaigrali čvršće u reketu a Zemunci serijom neuspelih šuteva za tri poena pali, Metalac je “srećnim” trojkama Grubora i Kuk-Grina i poenima Lešića iz reketa u 28. minutu stekao prvu ozbiljniju prednost (59-49) koja je, kako se ispostavilo, predstavljala kamen temeljac pobede.

Valjevo sport Metalac košarka MET-MLA (4)

Bajić je efektnim ulazom u 33. minutu doneo Metalcu veliku prednost 70-59 koju su Valjevci preko Lešića i Kuk-Grina održavali i narednih minuta. Uporna ekipa Mladosti koristi kratak zastoj u napadu domaćina pa poenima Velikića i trojkom Milenkovića stiže na 75-71 u 36. minutu. Zemunci, i pored svega, nikako ne uspevaju da zaustave Kuk-Grina koji ne greši sa linije bacanja za 77-71. Odbrana Metalca funkcioniše veoma dobro, posebno u skoku i preuzimanju, gosti ne uspevaju da pogode ništa spolja da bi Daj poenima iz reketa i dodatnim bacanjem definitivno zapečatio sudbinu Mladosti jer je u 39. minutu na semaforu stajalo 80-71. U poslednjih dvadesetak sekundi Milićević je na parket poslao i kadete Alekseja Obućinu i Vojina Obradovića koji su tako imali vatreno krštenje u prvenstvenoj konkurenciji seniora.
Najefikasniji kod Metalca je bio iskusni vuk Sava Lešić sa 20 poena uz 12 skokova i indeksom korisnosti 25, sjajni Kuk-Grin je upisao 19 poena i 9 skokova sa indeksom 30, Daj je dodao 16 poena, Grubor je postigao 11 poena, Sinovec 10 itd.

Valjevo sport Metalac košarka MET-MLA (5)

Petar Živojinović je u redovima Mladosti upisao 17 poena i 10 skokova, Gašić je postigao 15 poena, Milenković 11 poena, Vulikić 9 itd.

Inače, u međuvremenu Metalac su napustili Munižaba i Novković koji su potpisali za sarajevski Spars, Vuksanović je takođe otišao. Razlozi odlaska su navodno nezadovoljstvo minutažom. Novi član je krilni centar Miloš Grubor (201 cm, 32 godine) koji je između ostalih timova, branio boje Vojvodine, rumunske Krajove i Slobode iz Tuzle.

U sledećem kolu Metalac igra protiv Vojvodine u Novom Sadu.