Prof. dr Ranko Rajović: “Korigovanje hiperpažnje kod dece i razvijanje dubokih regija mozga moguće je uz učenje kroz igru”

“Deca zarobljena u virtuelnom svetu” naziv je tribine koju je u amfiteatru na otvorenom u OŠ “Andra Savčić” juče održao prof. dr Ranko Rajović, autor NTC sistema učenja, ekspert za inteligenciju najmlađih i jedan od najvećih stručnjaka za rani razvoj inteligencije. On je ukazao na sve češću pojavu kognitivnog problema kod dece – hiperpažnju, odnosno manjak koncentracije koja je izazvana “preseljenjem” dece u virtuelni svet, što potuno remeti hormone sazrevanja mozga. Takođe je govorio o načinima korigovanja hiperpažnje i metodama razvijanja dubokih tzv. crvenih regija mozga, koje je moguće postići uz učenje kroz igru, a ne učenjem napamet i korišćenjem mobilnih telefona. Osnivač Mensa Srbije i predsednik Komiteta međunarodne Mense za darovitu decu govorio je o neophodnosti promene metoda učenja, jer je klasična škola učenja napamet neučinkovita i prevaziđena.

Ranko Rajović tribina Valjevo OŠ Andra Savčić (2)

Tribina “Deca zarobljena u virtuelnom svetu” prof. dr Ranka Rajovića u organizaciji OŠ “Andra Savčić” / Foto: Valjevska posla

Prof. dr Ranko Rajović je posebno ukazao na velike posledice koje kod dece izaziva višečasovno korišćenje mobilnih telefona i gledanje u ekran. Prema njegovim rečima, gledanje pre spavanja u mobilni telefon, čiji ekran emituje plavu svetlost, remeti REM fazu sna, koja je važna za imunitet. Takođe, kada deca igraju video igrice, ili su aktivna na društvenim mrežama, ona non-stop iščekuju da se nešto desi, jer prelaze nivoe , dobijaju “lajkove”, i oni su puni dopamina. Kako ističe prof. dr Rajović, dopamin je najjači nervni transmiter i deca su zarobljena u tom virtuelnom svetu.

Ranko Rajović tribina Valjevo (4)

Prof. dr Ranko Rajović na tribini u OŠ “Andra Savčić” / Foto: Valjevska posla

“Mobilni telefon aktivira decu neurohormonima, a hormoni kontrolišu ponašanje. Isčekivanje, tuga, radost, pređu prvi nivo igrice, onda ide drugi nivo i oni izmene neurotransmitere pet puta za deset minuta, što je prirodno nemoguće! To biološki nije poželjno! I šta se desi kada ta deca izađu u realan svet? Njima je sve dosadno! Imamo situacije da deca od petog do osmog razreda ne mogu da uče. Uče, recimo, 20 minuta i ne mogu više. Onda sledi pauza pola sata. A, mogu da igraju igricu dva sata bez problema. Taj problem se opisuje kao hiperpažnja i toga je sve više kod dece. Moramo da vidimo kako da se izborimo sa tim problemom. Očigledno da današnja deca to ne mogu. Njima, dakle, treba podrška, ohrabrenje roditelja, da im damo neke alternative, da im pomognemo”, kazao je prof. dr Ranko Rajović.

Ranko Rajović tribina Valjevo

Tribina “Deca zarobljena u virtuelnom svetu” prof. dr Ranka Rajovića u OŠ “Andra Savčić” / Foto: Valjevska posla

Ovaj uvaženi stručnjak istakao je da jedino potpuno ukidanje korišćenja mobilnih telefona daje rezultate kod dece i da ograničena upotreba mobilnih uređaja nije rešenje.

“Mi kad radimo kampove niko od dece nema telefon. Bude malo negodovanja prvi dan, ali verujte, posle drugog dana oni se igraju i niko ne misli na telefon. Treba malo izdržati i izgurati u početku, da to urade učitelji i roditelji. Ako to mi ne uradimo, sama deca to neće uraditi. Neki roditelji su probali da uvedu određena ograničenja i ne vredi. To kao kad kažete narkomanu: “Vidi, tu ti je droga na stolu, nemoj slučajno da si uzeo, možeš samo dva puta po jedan gram”. Hoće li on da vas posluša kad niste tu? Isto i deca. Ti kad dozvoliš detetu da koristi telefon pola sata ili jedan sat, verujte da se 90 % njih ne pridržava dogovora. Roditelji mi to pričaju. Mora da bude neko jače rešenje. A, šta je alternativa da im ponudimo? Škola napamet to nije. Znači, mi sada moramo da menjamo metode učenja da bi aktivirali te važne delove mozga. NTC je ustvari program učenja kroz igru i ako to ponudimo deci uspeli smo”, kazao je ovaj stručnjak za dečji razvoj, specijalista interne medicine i magistar neurofiziologije.

Ranko Rajović tribina Valjevo (3)

Tribina “Deca zarobljena u virtuelnom svetu” u OŠ “Andra Savčić” prof. dr Ranka Rajovića / Foto: Valjevska posla

Prof. dr Ranko Rajović napomenuo je da je u saradnji sa Ministarstvom prosvete Republike Srbije odrađen pilot projekat NTC sistema učenja, koji se već odavno predaje u Sloveniji.

“Bilo je uključeno 100 učitelja i oni potpuno prelaze na NTC obuku koja je bila cele školske godine. Poenta je da od tih učitelja napravimo NTC učitelje, da oni daje predaju. To sa školama u Srbiji je krenulo i polako ide, sa vrtićama je to još u fazi pilot projekta. Videćemo šta će biti. Mora da se spusti ta vrsta rane stimulacije, da već od treće godine krećemo, a ne da čekamo kada krenu u školu. NTC je zapravo program neuro nauke u vaspitanju i obrazovanju od rođenja, pa do dvanaeste godine, dok se mozak povezuje. Što se mene tiče, to možemo da radimo u školama, ali prava mera bi bila da to rade i roditelji i vrtići i škole, da se za to izborimo. Zašto? Od deset najtraženijih zanimanja danas devet nije postojalo pre pet godina. Mi spremamo decu za zanimanja koja ne postoje. I šta je onda svrha obrazovnog sistema – da učimo decu da misle ili da znaju napamet? Naravno, pa da misle. Hajde onda da pokrenemo programe koji će aktivirati misaone procese, a ne da se uči napamet. Moramo osposobili učitelje da koriste nove alate, nove tehnike da bi učenje ličilo na igru”, naglasio je prof. dr Ranko Rajović.

Ranko Rajović tribina Valjevo (6)

Prof. dr Ranko Rajović na tribini u OŠ “Andra Savčić” / Foto: Valjevska posla

Inače, NTC program se od 2008. godine sprovodi u Republici Srbiji, a od tada je počeo da se širi i van granica Evrope. Danas se NTC program sprovodi u 17 država Evrope. NTC program organizuje kampove i radionice za decu, stručne seminare za vaspitače i učitelje, kao i seminare za roditelje.

Ranko Rajović tribina Valjevo OŠ Andra Savčić (1)

Tribina “Deca zarobljena u virtuelnom svetu” prof. dr Ranka Rajovića u OŠ “Andra Savčić” / Foto: Valjevska posla

M.P.M.

Facebook komentari

About Marija Petrović - Marković

Iako po struci diplomirani novinar, novinarstvom se bavi iz ljubavi honorarno, na „hajdučki i uskočki" način iz sfere kulture, gde joj je radna matica. Kao student novinarstva krajem 1999. godine počela da radi u informativnoj redakciji rwgionalne Vujić televizije Valjevo (VTV), čiji je deo novinarskog tima bila 4 godine. Potom bila novinar-urednik u informativnoj redakciji Regionalne Televizije Valjevo (TVA) skoro 2 godine. Tokom 2004. i 2005. godine živela u Londonu i u tom periodu imala novinarsko mentorstvo na Channel 4 News od strane poznate britanske novinarke Darshne Soni. Po povratku iz Londona kratko vreme bila u informativnoj redakciji TV B92. U okviru projekta TV Training bila stipendista Pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope, a potom i stipendista Fondacije Konrad Adenauer. Njeni tekstovi objavljivani su u nedeljniku „Napred“, „Reviji Kolubara“ i „Tešnjarskom glasonoši“. Od osnivanja portala valjevskapola.info 2016. godine radi kao novinar-urednik ove medijske kuće. Autor je više projekata, među kojima su "Da Valjevo prodiše", "UdahnimO2", Vazduhograf" i drugi, koji se na portalu Valjevska posla podrobno bave problemom aerozagađenja u Valjevu od 2017. godine. Dobitnica je Nagrade grada Valjeva za oblast Informisanje i društveno angažovanje u 2019. godini.