TEŽAK PORAZ METALCA – ZEMUNCI STALI NA PLUS 45

Košarkaši Metalca su u 12. kolu AdmiralBet Košarkaške lige Srbije, večeras doživeli težak poraz od Mladosti u Zemunu 64-109 (13-26, 20-21, 7-33, 24-29) u sigurno svojoj najslabijoj utakmici od početka prvenstva. Valjevci nisu mogli da računaju na Žižića i Aranitovića a takođe nije nastupio ni novi igrač, Kanađanin Stivenson.

RATKOVICA

Uprkos činjenici da je Mladost bila apsolutni favorit i da Metalac nije bio kompletan, način na koji su gosti odigrali ovaj meč trebalo bi da zabrine trenera Branislava Ratkovicu prvenstveno zbog izražene nediscipline u igri pojedinih igrača i nedovoljnog zalaganja.

Izuzetno slabo otvorena utakmica od strane gostiju omogućila je Zemuncima da u 6. minutu imaju vođstvo od 17 poena (2-19) koji su i odredili pitanje pobednika jer Metalac ni u jednom momentu svojom igrom nije bio u stanju da ravnopravno odgovori agresivnom domaćinu. Valjevci su delovali neorganizovano i haotično, stihijski su napadali, slabo se branili tako da vrlo dobroj ekipi trenera Jakovljevića nije bilo teško da već na startu bez mnogo muke obezbedi pobedu.

Poenima Veljkovića i Marjanovića, Metalac je na početku druge četvrtine uspeo da stigne na 8 poena zaostatka (18-26) ali to je, ispostavilo se, bilo sve od nekog otpora. Odmah nakon toga usledile su greške, ispucavanje, soliranje i lako primljeni poeni što je domaćin odmah kaznio tako da je semafor u 13. minutu pokazao 18-33 nakon polaganja Strahinje Gavrilovića. Metalac je posle prvih 20 minuta bio slabiji u skoku (20-26), sa katastrofalnim procentom realizacije (2 od 13 za tri) i nedovoljnom agresivnošću u odbrani napravivši samo 7 prekršaja u prvom poluvremenu.

Kvartet Zemunaca, Gavrilović-Livingston-Kovačević-Bojić je radio šta je hteo nemilice puneći koš indisponiranih gostiju koji su ovom periodu postigli samo 7 poena pa je na kraju trećeg kvartala Mladost vodila 80-40. Iako je centar Metalca Veljković u poslednjih deset minuta popravio svoj učinak u napadu i na momente u Stefanoviću imao koliko-toliko korisnog saigrača, Valjevci nisu uspeli da ublaže poraz završivši utakmicu sa deficitom od rekordnih 45 poena.

U ekipi Mladosti Gavrilović je upisao 19 poena i 12 skokova, Livingston je dodao 17, Kovačević je postigao 16 poena, 7 skokova i 3 asistencije, Bojić je takođe postigao 16 poena itd.

Veljković je po običaju bio najefikasniji u Metalcu sa 26 poena i 9 skokova, Stefanović je postigao 11 poena, ukrao 2 lopte i udario 2 rampe, Pavić je takođe dodao 11 poena itd.

Sa oporavljenim Žižićem i Aranitovićem uz pojačanje Stivensona, za očekivati je da će Metalac u nastavku prvenstva igrati daleko bolje, naročito na svom terenu. Liga je izuzetno izjednačena i svaka utakmica je borba za goli život ali na treneru valjevskog prvoligaša, Branislavu Ratkovici je da reši problem nediscipline u igri pojedinih igrača kojima je lična statistika prioritet u odnosu na učinak kolektiva. U suprotnom, neće biti dobro.

Sledeće kolo, 8. decembra u 19 sati, donosi veliki derbi pošto u Valjevo stiže kraljevačka Sloga, puna samopouzdanja jer je posle lošijeg starta vezala nekoliko pobeda i trenutno je u vrhu tabele.

ŠAMIL STIVENSON, NOVI IGRAČ METALCA

U cilju popunjavanja igračkog kadra pred nastavak sezone, Metalac je, kako se saznaje, angažovao kanadskog igrača Šamila Stivensona (23 godine, 198 cm) koji igra na poziciji 2/3. Stivenson je rođen u Torontu, igračku karijeru je počeo u Pitsburgu, zatim je igrao u Nevadi a prošlu sezonu je proveo na univerzitetu Nebraska (“big 10” konferencija) braneći boje popularnih “Haskersa”.

U sezoni 2020-21, Stivenson je igrao na 26 utakmica, sa prosekom od 5.5 poena tokom 14.3 minuta provedenih na parketu. On je već trenirao sa svojim novim timom za koji bi trebalo da debituje sutra protiv Mladosti u Zemunu.

Inače, Metalac je od povratka u KLS u svojim redovima do sada imao 6 igrača sa američkog kontinenta i 1 iz Afrike. U sezoni 2008-9, boje valjevskog kluba su branili Nigerijac Hari Ezenibe i Redži Frimen. Kimani Frend je igrao u Metalcu u sezoni 2012-13, a godinu dana kasnije valjevska publika je imala priliku da vidi Renalda Vulridža i Eštona Mičela. Džejhi Karson je imao kratku epizodu u sezoni 2014-15 dok je Lukas Dojl oblačio dres valjevskog prvoligaša u sezoni 2018-19.

Svi su oni igrali sa promenljivom srećom, osim atrakcije za publiku retko ko je zaista pravio razliku na terenu. Možda je ponajbolji utisak ostavio eksplozivni Ešton Mičel ali je posle igranja u Superligi 2014. godine brzo napustio Valjevo.