Alarmantni podaci o školarcima: Puši SVAKI DESETI, alkohol pije polovina

Podaci su prikupljeni anketiranjem učenika petog i sedmog razreda osnovnih škola i učenika prvih razreda srednjih škola. Pročitajte još i koliko dece se u tom uzrastu kladi, koliko njih je bilo nasilno prema vršnjaku…

Za period adolescencije karakteristično je eksperimentisanje, probanje i početak upotrebe duvana i alkohola, a u našoj zemlji je ovaj procenat prilično visok.

“Svaki četvrti dečak u prvom razredu srednje škole puši i to je zaista alarmantan podatak. Još uvek nije predstavljena međunarodna studija pa ne možemo upoređivati podatke sa ovima u Srbiji, ali to je prilično visok procenat”, izjavio je dr Marjan Ivanuša, predstavnik Svetske zdravstvene organizacije u našoj zemlji.

Na konferenciji na kojoj je predstavljeno ovo istraživanje “Instituta za javno zdravlje Milan Jovanović Batut” načelnica Centra za promociju zdravlja u Institutu za javno zdravlje “Batut” dr Jelena Gudelj Rakić ističe da je u Srbiji 14,5 odsto učenika i učenica pušilo bar jednom u toku života, ali da je dobro što ne nastave da puše svi oni koji su probali.

“Među učenicima V i VII razreda osnovnih škola procenat onih koji su bar jednom popušili cigaretu je znatno manji (2,6 % i 7,nego što je to slučaj kod srednjoškolaca (Irazred) među kojima je svaki treći probao duvan. Skoro svaki deseti učenik Vi VII razreda osnovnih škola i I razreda srednjih puši (9,5%). Zanimljivo je da je procenat pušača najveći među devojlicama prvog razreda srednjih škola”, naglasila je Gudelj Rakić.

Poslednjih nekoliko godina su među mladima veoma popularne i nargile, koje je, u 30 dana koji su prethodili istraživanju, koristio svaki peti učenik srednje škole (16,6 %).

Kada je reč o alkoholu skoro polovina učenika koje je obuhvatilo ovo istraživanje je probala neko alkoholno piće, dok je 51,2 odsto pilo alkohol u prethodnih 30 dana jedan ili dva puta. Svaki deseti od onih koji su pili to je radio 20 ili više dana u toku meseca.

U Srbiji se skoro četvrtina učenika (22,4 odsto) opila bar jednom tokom života, a u prethodnih 30 dana 12,2 odsto i to češće dečaci nego devojčice.

Klađenje, kao jedan vid zabave, ali i lake zarade, kod tinejdžera, je takođe zastupljeno, pa se tako među učenicima prvog razreda srednje škole bar nekada kladilo 34,6 odsto dece, a u prethodnih godinu dana 27,5 odsto, s tim što to učestalije rade dečaci od devojčica.

VRŠNJAČKO NASILJE – SVAKI DESETI ZLOSTAVLJAO

Ono što posebno brine, a o čemu nažalost mediji u poslendje vreme često izveštavaju, je vršnjačko nasilje.

Valjevo

A, evo šta je pokazalo istraživanje: Svaki deseti učenik je učestvovao u zlostavljanju drugih jednom ili dvaput tokom poslednjih nekoliko meseci, a 11 odsto je navelo da je bilo žrtva u tom periodu. U tuči nikada nije učestvovalo dve trećine, 16 odsto je učestvovalo jednom, dok je svaki šesti učestvovao u fizičkom sukobu četiri ili više puta u toku godinu dana.

U digitalnom zlostavljanju drugog učenika tokom poslendjih nekoliko meseci jednom ili dvaput učestvovao je u proseku svaki šesti.

Ovo istraživanje bavilo se i fizičkim zdravljem dece.

MISLE DA IM JE ZDRAVLJE ODLIČNO, ALI…

Većina učesnika ankete je svoje zdravlje ocenilo kao odlično, a većina smtra i da dobija neophodnu podršku porodice. Dve trećine učenika osnovnih i srednjih škola i svoje drugove doživljava kao prijateljski raspoložene koji žele da pomognu. Loša vest je da je svaki šesti učenik gojazan i da sedam odsto dece nikada ne doručkuje.

Načelnica Centra za promociju zdravlja u Institutu za javno zdravlje “Batut” dr Jelena Gudelj Rakić kaže da se navike u ishrani u Srbiji menjaju isto kao i u Evropi i svetu.

“Sve češće se preskače doručak, najvažniji obrok – 60 odsto dece doručkuje svaki dan, a oko sedam odsto to nikada ne čini. Petina dece pije gazirane sokove svaki dan, trećina jede slatkiše najmanje jednom dnevno”, rekla je dr Jelena Gudelj.

Ističe da fizička neaktivnost ukazuje na problem koji vodi prekomernoj gojaznosti, pa ne čudi što je svaki šesti učenik gojazan. Podaci istraživanja pokazuju da se podrška porodice prepoznaje kao važna, dok je podrška vršnjaka nešto manja nego u prethodnim istraživanjima.

Više od polovine dece preko radne nedelje više od dva sata dnevno gleda televiziju, a vikendom dve trećine dece. Dve trećine dece tvrdi da više voli uživo da se vidi sa prijateljima, nego da komunicira telefonom.

Skoro svaki četvrti učenik prvog razreda srednje škole već je imao seksualne odnose, češće dečaci nego devojčice, pokazalo je istraživanje. Na pitanje da li su koristili kondom pri poslednjem seksualnom odnosu, četvrtina učenika je odgovorila odrično.

Podaci su prikupljeni anketiranjem učenika petog i sedmog razreda osnovnih škola i učenika prvih razreda srednjih škola. U istraživanju je učestvovala 101 škola i preko 4.000 đaka.

Učenici su dobrovoljno i anonimno popunjavali upitnik. Istraživanje se, inače, obavlja svake četiri godine u 44 zemlje. Srbija je prvi put deo ovog međunarodnog istraživanja o ponašanju u vezi sa zdravljem školske dece.

 

Izvor: Mondo.rs

Facebook komentari

About REDAKCIJA VALJEVSKA POSLA

Početkom 2016. godine sa radom je počeo novi gradski portal na adresi www.valjevskaposla.info, koji je za vrlo kratko vreme, zbog svoje nepristrasnosti i objektivnosti, zabeležio izuzetnu posećenost i zadobio naklonost građana Valjeva. Cilj portala nije samo objavljivanje vesti, već i interakcija sa sugrađanima kroz različite sadržaje.