CRVENA ZVEZDA POBEDNIK 10. MEMORIJALA “NIKOLA JEVREMOVIĆ GUŽVA”

Rukometaši Crvene zvezde su osvojili 10. jubilarni Memorijal “Nikola Jevremović Gužva” pošto su u jednom od najboljih finala do sada savladali večitog rivala Partizana dok je 3. mesto pripalo leskovačkoj Dubočici 54 koja je bila bolja od domaćeg ORK Metalca.

POBEDNIK

CRVENA ZVEZDA – PARTIZAN 26-24 (13-12)

Dvorana: “Hala sportova“, Gledalaca: 400. Sudije: Danijel Tripković i Boriša Milosavljević (obojica iz Beške). Sedmerci: Crvena zvezda 3 (2), Partizan 2 (2). Isključenja: Crvena zvezda 16 minuta, Partizan 8 minuta. Crveni kartoni Mihajlo Šljukić (C.Zvezda), Nikola Zečević (Partizan).

CRVENA ZVEZDA: Đurović 4, Horvat, Simić 3, Nenadić, Panić 4, Ramzi, Kolundžić 1, Gemaljević, Maješ, Jelić, Blagojević, Vučićević 4, Šmigić, Rotem 3, Šljukić 1, Knežević 6.

PARTIZAN: Radovanović, Jović 1, Cvjetić, Vesković, Baćanović 2, Beloševac, Varga 2, Trnavac, Kojadinović 8, Zečević 2, Gudurić 1, Praštalo 1, Popović 4, Lazić, Cmiljanić, Petrić 3.

Finalna utakmica 10. jubilarnog “Gužvinog” Memorijala donela je odličan rukomet, obogaćen tenzijom ogromnog rivaliteta “večitih” rivala koji je često bio na ivici da ode predaleko. Partizan je za razliku od prvog dana, bio jači za Radovanovića i Petrića i sve je nagoveštavalo sjajno rukometno veče. Predvođeni izuzetno brzim i prodornim Kojadinovićem i snažnim Popovićem, crno-beli su imale rezultatsku inicijativu do sredine prvog dela igre (2-5, 3-6, 5-7). Crvena zvezda je, kao i prethodne večeri, promenom u odbrani sa dosta kretanja, uspela da neutrališe ofanzivu rivala i da iskontroliše završnicu prvih 30 minuta uz iskustvo, odlične poteze i pogotke odličnog Kneževića. Izraelac u redovima crveno-belih, Rotem Segal je svojim karakterističnim šutem doneo svom timu prednost od 12-10 u 25. minutu, Kojadinović je sa dva brza gola ponovo vratio egal da bi Knežević u poslednjim trenucima prvog dela sjajnim pogotkom obezbedio gol prednosti za Crvenu zvezdu pred odlazak na odmor.

U nastavku je viđena velika borba, čuvari mreže Zvezde i Partizana, Gemaljević i Trnavac su pokazali sve svoje kvalitete dok je u zoni šuta sve prštalo od oštre igre na obe strane. Ipak, crveno-beli su nadahnutom igrom u napadu uz čvrstu odbranu napravili seriju od 5-0 i od vođstva od 15-14 u 35. minutu stigli do rekordne prednosti od 20-14 u 42. minutu na krilima odličnih rešenja u napadu Vučićevića, Kneževića i Kolundžića. Partizan je preko Baćanovića i Praštala za momenat zaustavio seriju večitog rivala (16-20) a onda su u 45. minutu nervi aktera velikog rukometnog dvoboja, popustili, malo je nedostajalo da posle koškanje dođe do većeg incidenta. Tek, sudijski par iz Beške je isključio Zečevića i Šljukića ali je ovaj događaj ispao adrenalinska injekcija za Partizan koji se pogocima Popovića i Kojadinovića približio na 19-21 u 50. minutu. Poslednjih deset minuta su protekli u izuzetno jakom ritmu, Stefan Petrić je u 56. minutu smanjio vođstvo crveno-belih na 23-24 a onda je Gemaljević sa dve bravurozne odbrane sasekao nade Partizana. U samoj završnici Vučićević i Đurović su bili hladnokrvni u napadu stavivši tačku na pobedu Crvene zvezde u jednom od najkvalitetnijih finala u 10 godina dugoj istoriji održavanja turnira u čast legendarnog “Gužve”.

DUBOČICA 54 – ORK METALAC 34-18 (18-9)

Dvorana: “Hala sportova“, Gledalaca: 200. Sudije: Čedo Vranić (Valjevo) i Nikola Maričić (Kragujevac). Sedmerci: Dubočica 2 (2), ORK Metalac 6 (2). Isključenja: Dubočica 6 minuta, ORK Metalac 4 minuta.

DUBOČICA 54: Cvetković, Stefanović 2, Milićević 1, Radulović 2, N. Milovanović 2, Mađar, Mitić, Đenić 8, I. Mitrović, Spasić 7, Divnić 2, Atanasković 2, Radisavljević 6, Pavlović 2, Kocić, Arđelan.

ORK METALAC: Simeunović, Antonijević 3, A. Milovanović, Trikić 2, Vukosavljević 1, Nedeljković 4, Ristić, Rakić, Nešković 1, Novaković, Ćaćić 4, Grubačić 3.

U meču za 3. mesto Leskovčani su zasluženo savladali ekipu Metalca koja je, ruku na srce, pokazala bolju igru nego prvog dana. Iako je Dubočica uglavnom igrala sa drugom postavom, Valjevci su se daleko više borili i bili aktivniji u odbrani. Svojim sjajnim intervencijama se istakao mladi golman Metalca Luka Ristić dok je kod ekipe iz Leskovca posebno efikasan bio brzonogi Đenić.

Pobednički pehar je primio kapiten Crvene zvezde Draško Nenadić, za najboljeg igrača turnira proglašen je Marko Knežević (Crvena zvezda), najbolji strelac je Uroš Kojadinović (Partizan), pehar kao najmlađi igrač dobio je Luka Lazić (Partizan) a za najboljeg golmana je izabran Andrej Trnavac iz Partizana.

PRVI DAN TURNIRA

ORK METALAC – PARTIZAN 20-39 (9-22)

Dvorana: „Hala sportova“, Gledalaca: 100. Sudije: Đorđe Petrović (Valjevo) i Stevan Živojinović (Lazarevac). Sedmerci: ORK Metalac 4 (3), Partizan 5(5). Isključenja: ORK Metalac 2 minuta, Partizan 2 minuta.

ORK METALAC: Simeunović, Krunić 2, Antonijević 1. A. Milovanović, N. Mitrović 1, Trikić 1, Grujičić 1, Milinković 2, Nedeljković, Grubačić 3, Ristić, Vukosavljević, Ćaćić 6, Nešković, Novaković 3.

PARTIZAN: Jović 1, Cvjetić 5, Vesković 1, Baćanović 1, Beloševac, Varga 3, Trnavac, Kojadinović 6, Zečević 3, Gudurić 2, Popović 3, Praštalo 3, Lazić 5, Cmiljanić 6.

Nedovoljno spremni Valjevci su bili nedorastao rival crno-belima u uvodnoj utakmici turnira.

CRVENA ZVEZDA – DUBOČICA 33-26 (15-14)

Dvorana: „Hala sportova“, Gledalaca: 200. Sudije: Đorđe Jevtić i Miloš Jevtić (obojica iz Lazarevca). Sedmerci: Crvena zvezda 4 (4), Dubočica 54 4(4). Isključenja: Crvena zvezda 11 minuta, Dubočica 54 6 minuta.

CRVENA ZVEZDA: Đurović 6, Šmigić, Simić 3, Nenadić 1, Panić 8, Gemaljević, Maješ 3, Ramzi 1, Jelić, Rotem 5, Blagojević, Perić, Kolundžić 1, Vučićević, Šljukić 2, Knežević 3.

DUBOČICA 54: Cvetković, Stefanović 1, Milićević 6, Radulović, N. Milovanović 7, Mađar 1, Mitić, Đenić, I. Mitrović 4, Spasić 1, Divnić, Atanasković 1, Radisavljević 3, Pavlović 2, Kocić, Arđelan.

Meč dva člana Arkus lige doneo je zanimljiv i čvrst rukomet u kome je početak pripao Leskovčnima, koji su brzom igrom i razornim šutevima Valjevca, Nemanje Milovanovića imali prednost 3-7 i 4-8 u 15. minutu. Crveno-beli su potom zaigrali vrlo agresivno u odbrani, obraćajući posebnu pažnju na Milovanovića, a u napadu su golovima Panića izjednačili na 8-8 da bi u 22. minutu poveli 9-8. Do kraja poluvremena Crvena zvezda je održavala minimalnu prednost zahvaljujući eksplozivnom levorukom šuteru Rotemu. U nastavku je na golu Beograđana zablistao Gemaljević koji je bio nesavladiv a na drugoj strani napad crveno-belih je bio vrlo efikasan mada je tome pripomogao i golman Dubočice, Arđelan, koji je zamenio veterana Kocića i koji nije bio na visini zadatka. Crvena zvezda je najavila pobedu u 43. minutu kada je semafor pokazao njihovo vođstvo od 24-19 nakon gola Maješa, Dubočica je u završnici uspela da se u nekoliko slučajeva približi na 3 gola zaostatka ali je sve rešeno u 56. minutu kada su crveno-beli poveli sa 31-25.