Košarkaši Vojvodine osvojila bodove u Valjevu na startu Super lige

Košarkaši Vojvodine su uspeli da savladaju Metalac u Valjevu u 1. kolu AdmiralBet Super lige Srbije 80-76 (17-22, 19-22, 17-16, 27-16) nakon što su bolje odigrali završnicu meča u kome su Valjevci većim delom kontrolisali rezultat.

Metalac - Vojvodina (3)

Sa košarkaške utakmice Metalac – Vojvodina / Foto: Sreten Pantelić

I pored toga što je ova faza prvenstva Srbije u košarci dobila revijalni karakter u procesu njegovog stalnog obezvređivanja jer nema nikakav rezultatski značaj, duel u Hali sportova je bio veoma uzbudljiv sa već uobičajenim dramskim zapletom u poslednjim minutima utakmice. Pred nešto manje gledalaca od uobičajenog broja zbog poklapanja sa TV prenosom Evrolige iz Madrida, Metalac je bio konkretniji na početku i zahvaljujući Lukoviću i Šiniku gradio prednost 8-0, 20-9 i 22-12 jer su Novosađani svoje prve poene postigli tek posle 4 minuta igre. Ipak, iskoristivši greške domaćina Vojvodina je uspela da ovaj deo utakmice završi sa minusom od 5 poena nakon trojke Beslaća na 9 sekundi pre kraja prvog kvartala.

Metalac - Vojvodina (1)

Domaćin je i u drugoj četvrtini imao aktivan rezultat odbivši pokušaje Vojvodine da preotme vođstvo zahvaljujući Lukoviću i Durmi (28-23 u 16. minutu i 34-28 minut docnije). U završnici su Šešlija i Simanić bili mirne ruke obezbedivši Metalcu solidnu prednost pred odlazak na odmor.

U nastavku je gost zaigrao energičnije i čvršće u odbrani, posebno na Lukoviću i preko iskusnog Čačanina Pešakovića i borbenog Gaćeše u napadu, stigao na 46-44 ali Valjevci ponovo uspevaju da se odlepe da bi nakon poena Grušanovića sa linije slobodnih bacanja semafor u 26. minutu pokazivao 53-46 u korist domaćina. Trojka Stefanovića u 28.minutu donela je Valjevcima novu solidnu prednost koju su oni uvećali na 60-51 polovičnim učinkom sa linije penala Bajića i Simanića.

Metalac - Vojvodina (4)

Agresivna odbrana u reketu na Urošu Lukoviću i stalan pritisak na bekove Metalca omogućio je Vojvodini da u poslednjem kvartalu učini utakmicu neizvesnom. Precizni Pešaković je u 31. minutu doneo Novosađanima prvo izjednačenje 60-60 ali su Valjevci trojkom Grušanovića i efektnim horogom Lukovića ponovo pobegli na 67-60 minut docnije. Duel je dobija na inenzitetu posebno igrom u odbrani na obe strane tako da je posle Šinikovog lepog ulaza na semaforu stajalo 70-65. Ipak, domaćin je sve teže dolazio u poziciju da poentira kako se utakmica bližila kraju dok je zakazao i defanzivni skok Valjevaca tako da Vojvodina trojkom Beslaća prvi put dolazi u vođstvo 70-71 u 35. minutu. Pešaković ne greši za 70-73 ali je borbeni Pančevac Šinik trojkom izjednačio na 73-73 da bi isti igrač pod faulom pogodio i uz dodatno realizovano bacanje Metalcu doneo, na izgled vrlo bitno vođstvo od 76-73 dva minuta pre kraja utakmice.

Metalac - Vojvodina (2)

Valjevci ipak nisu mogli da ovo pretvore u pobedu jer nisu našli rešenje za sjajnu odbranu Novosađana a uz to su dozvolili gostima da im pokupe nekoliko važnih lopti u svom reketu. Ključni momenat je bio kada je Gaćeša posle promašenih bacanja Pešakovića kod vođstva Metalca od 76-74 bio najviši u reketu domaćina osvojivši loptu. Njegova trojka je vratila prednost Vojvodini, Metalac u napadu nije imao igrača koji bi našao odgovor na odbranu Novosađana tako da su gosti zasluženo stigli do bodova u Valjevu.

U ekipi gostiju Gaćeša je postigao 17 poena i ostvario 8 skokova, Pešaković je dodao 15 uz 4 asistencije, Beslać je upisao 13 poena, Manojlović 12 itd.

Luković je kod Metalca upisao 19 poena uz 12 skokova, Šinik je postigao 16 poena, 5 skokova i 3 asistencije, Durmo, Bajić i Grušanović su dodali po 9 poena svaki itd.

U drugom kolu koje je na programu 3. maja, Metalac dočekuje ABA ligaša, Borca iz Čačka.