U Svečanoj sali valjevske Muzičke škole prošle sedmice održana je edukacija za učenika 5. i 6. razreda Prve osnovne škole o čistom vazduhu i kvalitetu vazduha u zatvorenom i otvorenom prostoru. Edukacija je održana u organizaciji Lokalnog odgovora, a o izvorima aerozagađenja govorile su Biljana Mladenović i Slađana Stanković, iz ovdašnjeg Zavoda za javno zdravlje, kao i Đorđe Petković, aktivista udruženja Lokalni odgovor. Osim informacija odakle sve preti opasnost od zagađenog vazduha, đaci su imali priliku da čuju i koji su najbolji načini preventive i zaštite usled aerozagađenja.

Foto: Prva osnovna škola
“Valjevski osnovci imali su priliku da čuju živu reč, da vide interesantne i šarene slike koje govore o česticama prašine, o njihovom štetnom dejstvu na zdravlje, kao i u potrebi da se vazduh čuva i što manje zagađuje, kako kod kuće, tako i u školi. Učenici su bili jako aktivni i u velikoj većini tačno su odgovorili na pitanja koja su im postavljale edukatorke. Pre ovog susreta učenika i predavača u Muzičkoj školi, održana su dva sastanka krajem prošle godine sa nastavnicima OŠ “Nada Purić” i Prve osnovne škole. U drugoj polovini februara predavači planiraju susret sa đacima iz Četvrte škole”, najavljuju iz Lokalnog odgovora narednu aktivnost u okviru edukacija učenika i nastavnika o čistom vazduhu koja se sprovodi zahvaljujući projektu “Na početku beše informacija”, koji udruženje Lokalni odgovor realizuje u programu “Zajedno za aktivno građansko društvo – AKT”, a koji je podržala Vlada Švajcarske.

Edukatori-predavači Slađana Stanković, Đorđe Petkovioć i Biljana Mladenović / Foto: Prva osnovna škola
Aktivsti udruženja Lokalni odgovor naglašavaju da deci treba konstatno pričati i edukovati ih o svim opasnostima zagađenog vazduha i načina njegovog prevazilaženja, ali i da ih isto tako treba pažljivo saslušati i ceniti njihovu perspektivu.
“Eto, na primer, jedna učenica je u sastavu na temu da opiše jedan doživljaj sa zimskog raspusta napisala sledeće: “Ne volim više zimu. Nekada sam pravila Sneška Belića, a sad pravim Sneška Crnića!” To nam govori da deca i te kako znaju i razumeju dešavanja i svet oko sebe, ali ih svakako moramo usmeriti kako da razmišljaju o ovom problemu, prventivi i zaštiti”, ističu iz Lokalnog odgovora.

Foto: Prva osnovna škola
Iz ovog udruženja podsećaju da je u Valjevu skoro 10.000 dece i mladih izloženo dejstvu zagađenog ambijentalnogvazduha, koji sadrži prekomerne koncentracije suspendovanih čestica prašine čak od 150 do 170 dana godišnje.
“Međutim, boraveći u svojim obrazovnim ustanovama i domovima, u zatvorenom prostoru, deca, mladi i njihovi nastavnici su izloženi posebnoj vrsti zagađenja vazduha u zatvorenom prostoru. Radi se o zagađenju koje potiče ne samo od spoljašnje sredine, već je posledica delovanja materijala koji se koriste za gradnju, uređenje prostora, kao i od aktivnosti kao što su grejanje, spremanje hrane, ili sistema ventilacije”, navode iz Lokalnog odgovora.

Foto: Prva osnovna škola
U svom nedeljnom izveštaju koji svake sedmice objavljuju u okviru akcije Aero Alarm, Lokalni odgovor ukazuje da je protekle nedelje vazduh u Valjevu vazduh bio zagađen i očekivano opasan po zdrvalje. U periodu 6-12 febrauar, najviša srednja dnevna koncentracija PM 10 čestica zabeležena je u subotu, 11. februara, 2023. kada je iznosila 111,57 µg/m3. Najviša srednja dnevna koncentracija PM 2,5 čestica zabeležena je takođe u subotu, 11. februara, u vrednosti 90,06 µg/m3. Istog dana, u 17 časova, zabeležena je maksimalna satna koncentracija PM 10 čestica – 198,69 µg/m3, dok je u petak, 10. februara, u 18 časova, zabeležena vrednost 148,53 µg/m3 za PM 2,5 čestice. Od početka godine, u Valjevu se na dan 13. febuara 2023. godine, prema podacima Državne merne mreže za automatski monitoring kvaliteta vazduha i informacijama koje objavljuje portal xEco, beleži 27 dana sa prekoračenjem dnevne granične vrednosti PM 10 čestica.