Pritisak pacijenata na Kovid ambulantu u valjevskom Domu zdravlja se ne smanjuje. Broj pregleda poslednjih dana doseže rekordne brojeve od početka pandemije korona virusa, potvrdila je za naš portal dr Vanja Vučetić, načelnica Opšte službe Doma zdravlja u Valjevu. Ona je rekla da se još uvek ne nazire momenat kada bi kriva novozaraženih mogla početi da se spušta, ali je dobro to što velika većina inficiranih pacijenata ima lakšu kliničku sliku. Dr Vanja Vučetić je u intervjuu za Valjevska posla apelovala na sugrađane da se čuvaju i pridržavaju epidemioloških mera ukazujući da je zdravstveno osoblje umorno. Sa njom smo, između ostaloga, razgovarali i o karakteristikama talasa omikron soja, da li među zaraženima ima “povratnika” i kakva je sutuacija sa decom i mladima.

Dr Vanja Vučetić, načelnica Opšte službe Doma zdravlja Valjevo
– Recite nam u kojoj meri se ovaj talas razlikuje od predhodnih?
Ovaj talas je do sada najudarniji na Kovid ambulantu. Redovi su nepregledni, svakog dana je broj pregleda preko osam stotina. Pre neki dan smo imali preko 900 pregleda što je rekordan broj od početka epidemije. Nažalost, više od pola su prvi pregledi, a na dnevnom nivou u Valjevu otkrivamo i preko 200 novopozitivnih.
– Da li ima povratnika, ljudi koji su se ponovo inficirali korona virusom?
Primećujemo da ima povratnika, ima ljudi koji su se ponovo inficirali koronom, onih koji su pre par meseci prelažali Covid-19. Ono što je bitno da nema upala pluća i da posle dva do tri dana ljudi se osećaju bolje, naravno uz poštovanje saveta lekara.

– Imali nagoveštaja da bi narednih dana moglo doći do normalizacije i smanjenja broja obolelih?
Prema našoj situaciji ovde u Valjevu, za sada ne! Vidite i sami da je ceo Dom zdravlja pretvoren u kovid sistem. Na jednom mestu pacijenti mogu da daju laboratorijske nalaze, da budu testirani i ako je potrebno da urade rentgen pluća. Predhodno prođu sve lekarske preglede i onda sa objedinjenim rezultatima nam se ponovo jave.
– Kakva je situacija sa zdrastvenim osobljem, koliko ste vi na udaru u ovom talasu omikron virusa?
Morate znati da Kovid ambulanta radi od 7 do 22 časa, da smo maksimalno angažovani, da je u ovom trenutku akcenat na kovidu, da su svi lekari prvenstveno u Kovid ambulanti i da su svi maksimalno radno angažovani. Među našim zaposlenima ima pozitivnih, ali na svu sreću to je u malom broju, tako da za sada uspevamo da održimo nivo rada i u Covid i u NoCovid delu. Zbog toga, ako imam slobodu da apelujem na naše sugrađane da se čuvaju, da vode računa, da se pridržavaju epidemijških mera koje svi odlično poznajem,o jer je zdravstveno osoblje umorno!
– Sve se češće može čuti da je među inficiranima u ovom talasu sve više dece i mladih. Šta kažu, tim povodom, Vaše kolege pedijatri?
Ono što nam kolege pedijatri kažu je da imaju povećan broj pregleda i da su u pitanju respiratorne infekcije što je karakteristično za ovo doba godine. Ali, da ima i pozitivne dece na kovid virus. Međutim, bar za sada, to nije u toj meri kao što je u starijoj populaciji.
– Na kraju moramo da Vas pitamo još nešto! Svi mi koji svakodnevno prolazimo pored Doma zdravlja malo zaobilazimo ovaj ulaz i idemo na drugu stranu ulice, kao da će virus da trči za nama. Vi svakodnevno ulazite na taj ulaz i prolazite kroz prepune čekaonice bolesnih i pozitivnih ljudi. Kakav je to osećaj?
Ja i moje kolege ne razmišljamo na taj način. Mi smo se školovali i pripremali da pomažemo drugima i to činimo i u ovoj situaciji globalne pandemije. Na radnom mestu ponašamo se kao i ranije i ne mislimo na to da smo okruženi virusom inficiranim ljudima.

Na kraju pitanje, ne za doktorku, već za sve nas. Koliko sami svojim činjenjem ili nečinjenjem doprinosimo da virus i dalje “divlja”? Da li se ponašamo primitivno? Da li negativnim odnosom prema vakcinama “točak” civilizacije vraćamo u nazad? Jedno je sigurno, ovu našu zbunjenost virus obilato koristi dok se naši sugrađani, zdravstveni radnici nalaze na rubu iscrpljenosti.

Valjevo Sva najnovija dešavanja i vesti vezane za kolubarski okrug i grad Valjevo možete naći na jednom mestu.

