PROJEKAT „(SA)ČUVAJMO GRADAC“ UKAZAO NA ZNAČAJ KONTINUIRANOG MONITORINGA KVALITETA VODE I UPOZNAO POSETIOCE ZAŠTIĆENOG DOBRA SA PRAVILIMA PONAŠANJA

Neformalna grupa „Savet za čist vazduh Valjevo“ održala je u Konjičkom klubu Degurić prezentaciju projekta „(Sa)čuvajmo Gradac“ koja je ujedno bila i završna aktivnost u okviru ovog projekta koji su sproveli kroz program „Heroji u zelenoj boji“ koji realizuju Mladi istraživači Srbije i Beogradska otvorena škola u okviru projekta „Zajedno za životnu sredinu“ uz finansijsku podršku USAID.

IMG_20240729_143511

Na osnovu većine merenih parametara, kvalitet Gradca na svim lokacijama uzorkovanja može se svrstati u I klasu, odnosno vodu odličnog ekološkog statusa, osim po povećanim suspendovanim česticama, za koje je ocenjeno da nisu zabrinjavajuće. Porast koliformnih bakterija se beleži samo na lokaciji Ćelije i u tom je delu Gradac II klasa vodotoka po mikro-biološkim parametrima. Savet za čist vazduh Valjevo zalaže se za kontinuirani monitoring da bi se dobila potpuna slika o kvalitetu vode, rečeno je na konferenciji za medije.

IMG_20240729_143812

„Naša ideja sa ovim projektom bila je da mapiramo postojeće stanje i vidimo kakvog je kvaliteta voda u Gradcu. Ovo svakako nije najkvalitetniji monitoring, ali će predstavljati neku inicijalnu kapislu da uopšte vidimo sa čime se susrećemo i kako izgleda Gradac u letnjem delu sezone. Želeli smo da proširimo misiju koju je pokrenuo EKOD Gradac, a koja se tiče zaštite reke Gradac i kamp mesta, da ljubiteljima i konzumentima Gradca ukažemo na koje sve načine mogu da sačuvaju reku“, ukazao je Vladimir Radosavljević uz napomenu da bi pravi monitoring trebalo da se odvija makar kvartalno odnosno 4 puta godišnje, i to u dužem vremenskom periodu, najmanje od tri do pet godina, kako bi imali realne parametre koji govore kakav je kvalitet vode u Gradcu.

IMG_20240729_144416

U sklopu prezentacije projekta, koji je realizovan u periodu od 1. maja do kraja jula, predstavljeni su rezultati analiza kvaliteta vode u zaštićenom predelu reke Gradac, koja je uzorkovana u maju i julu na četiri lokacije (izvorište Gradca, Ćelije, Šareno platno, brana Degurić) od strane akreditovane ustanove, Zavoda za javno zdravlje Valjevo. Osim rezultata kvaliteta površinske vode u Predelu izuzetnih odlika “Klisura reke Gradac”, prikazan je i video materijal koji je snimljen u okviru projekta.

IMG_20240729_145213

Koordinator projekta „(Sa)čuvajmo Gradac“ Zorica Vuković podsetila je da je ovaj projekat izabran za realizaciju među 50 projekata iz cele zemlje za realizaciju, uz napomenu da su se konsultovali sa EKOD Gradac, od kojih su dobili saglasnost za realizaciju projekta u zaštićenom dobru – Predelu izuzetnih odluka klisure reke Gradac, površine 1.268 hektara, a koje počinje na ušću Bukovske reke u Zabavu, sa leve strane je selo Leskovice, a sa desne selo Bačevci i završava se na Pločama kod fabrike vode (vodozahvata).

Ona je ukazala na brojne probleme sa kojim su se susreli u zaštićenom dobru, počev od nepostojanja kontinuiranog monitoringa, zatim smanjenog vodostaja usled klimatskih promena, zahvatanja vode za vodosnabdevanje Grada Valjeva i sela uzvodno, velikih nanosa mulja u reci što direktno utiče na kvalitet vode u reci, a time i na biljni i životinjski svet (posebno potočne pastrmke), pojave bujičnih tokova usled klimatskih promena, koji oštećuju infrastrukturu – erozionu branu, sve do nelegalne gradnje, ispuštanja otpadnih voda u reku, eksploatacija šuma i bahatog ponašanja pojedinih posetilaca.

IMG_20240729_145341

„Rezultati koji su postignuti kroz projekat su da je Savet za čist vazduh je postao neformalna grupa koja se bavi i drugim aspektima, ne samo vazduhom, već i vodom, zemljom, meren je kvalitet vode u reci Gradac u dva navrata, u maju i početkom jula, na 4 najposećenije lokacije, stručnjaci iz Zavoda za javno zdravlje upoznali su članove Saveta kako se uzorkuje voda, koji se reagensi koriste, koja oprema, kako se čuvaju uzorci; postavljene su 2 informativne table, prve table koje označavaju mesto za kampovanje; hiljadu građana je informisano o ponašanju u zaštićenom dobru podelom limfleta sa uputstvom za ponašanje u zaštićenom dobru i QR kodom sa svim informacijama, dok je mnogo šira populacija informisana putem društvenih mreža; urađen je video klip sa posebnim osvrtom na rezultate analiza voda, po prvi put iznete u javnosti; a postignuto je i umrežavanje grupa, pojedinaca, organizacija i ustanova koje se bave zaštitom prirode“, navela je koordinarorka projekta Zorica Vuković.

Master analitičar životne sredine Ana Đurđević je konstatovala da je dobra vest da je na sva 4 lokaliteta, za oba perioda uzorkovanja, voda klasifikovana kao voda I klase, voda odličnog ekološkog statusa, što znači da je u njoj omogućen normalan život biljnog i životinjskog fonda, da se voda može koristiti za navodnjavanje, kao voda za piće uz minimalan tretman, što je, kako je naglasila, u svetu i kod nas sve ređi slučaj.

IMG_20240729_150548

„Na svim lokalitetima su povećane suspendovane materije tj. pesak krupniji ili sitniji. To može biti posledica niza faktora kao što su količina padavina, nivo vodostaja, koji je izuzetno nizak ove godine. Taj parametar nije kritičan i uzorkovan je isključivo zato što je voda Gradca određena kao salmonidna, odnosno da je naseljava pastrmka i zbog ribe je važno videti koliko je kritičan nivo tog parametra da bi se znalo da li je potrebno uvoditi nove mere kako životinjski fond ne bi bio ugrožen. Malo zabrinjavajuće i nešto na šta bi trebalo obrtatiti pažnju jeste količina fekalnih koliformnih bakterija – ešerihije koli koja je indikator fekalnog zagađenja životinjskog ili ljudskog porekla. Samo na osnovu ovog parametra Gradac je svrstan u II klasu kvaliteta voda. Potrebno je utvrditi razlog, da li to povećana urbanizacija, da li kvalitet voda odnosno reka na Divčibarama ili nešto drugo“, iznela je Ana Đurđević uz konstataciju da je dobro imati ove podatke u arhivi jer, kako je navela, to može biti pokazatelj početka mikrobiološkog zagađenja Gradca, što bi mogao biti ozbiljan problem imajući u vidu i podatak da se na tri mesta voda iz Gradca uzima kao voda za piće, bez ikakvog tretmana. Podaci govore da na skoro svim lokalitetima Gradac spada u vodu II klase što se tiče sadržaja mikroorganizama!

Fizikohemičar Zavoda za javno zdravlje Biljana Mladenović je istakla da je odlična vest da su vrednosti koncentracije kiseonika u svim uzorcima bile jako visoke.

IMG_20240729_145923

„U prvom periodu, u maju kada je bio malo viši vodostaj bile su 12, 12,5 mg po litru, a sad u julu kada je nešto niži, vrednosti su bile nešto niže, oko 10, ali to su dobre vrednosti kiseonika samim tim i procenat saturacije kiseonikom je prilično dobar, što je dobro za živi svet u reci, od 100 do 110%. Pronađene su bakterije ešerihije koli i klebsiele, zbog čega je voda II klase, ali i mikrobiološka i fizičkohemijska situacija je zadovoljavajuća. U svim uzorcima koji su analizirani voda je bila sa zadovoljavajućim stepenom samoprečišćenja, što je takođe dobra vest“, navela je Biljana Mladenović

U ime upravljača EKOD Gradac Ognjen Krnetić priznaje da je imao strepnju kada je u maju rađeno uzorkovanje vode, jer je, kako kaže, očekivao da ubrzana gradnja na Divčibarama pokaže svoje rezultate na Gradcu.

IMG_20240729_150328

„Sa Divčibara ulazi Crna reka, koja se preko Bukovske uliva u Zabavu i dolazi direktno do Gradca. Na Divčibarama kanalizacija nije rešena kao što znamo, te je za očekivati da to da svoj rezultat. Zadnjih par godina, od 2020. na ovamo, je velik i pritisak na Gradac od strane turista iz cele zemlje, u vreme korone Gradac su otkrili prvo Beograđani, pa Vojvođani, zatim postoji farma krava, junadi u Kovačicama, iznad izvora Gradca su sela Bogatić i Lelić koja imaju septičke jame, štale, vodostaj je na biološkom minimumu ove godine, sve to zabrinjava. Međutim, u julu su rađena istraživanja koja su pokazala da su uz potočnu pastrmku i lipljana, prisutni i potočni rak i peš koji su indikatori jako čistih voda“, ukazao je Krnetić.

On je istakao da su određene aktivnost u okviru ovog projekta realizovane upravo kako bi se rešili neki problemi, pre svega sve veća poseta kampera i ljubitelja prirode zaštićenog područja.

„Nije više dozvoljeno da kampujete bilo gde, nego postoje mesta gde je dozvoljeno i koja su obeležena, da bi ljude usmerili na nekoliko lokacija, gde ih je lakše iskontrolisati, lakše očistiti za njima i gde ne dolazi do narušavanja biodiverziteta. Mi u Gradcu imamo gnezdilište sivog sokola, strogo zaštićena i jako ugoržena vrsta, imamo nekoliko zajednica zaštićenih vrsta biljaka kao što su medveđa leska, crni grab, brdski brest, u gornjim delovima zaštićenog područja je stanište i medveda, i vuka u surog orla, vidre na celom toku, tako da su mesta za kampovanje ograničena. Planinarske ture, tim bildinzi, postaju sve popularniji. Preduzeća dovode po 100, 200 ljudi i obavezni su da se najave, da ih sačeka neko od naših čuvara, da im se ukaže šta može, šta ne može. Na Šarenom platnu zabranjena je upotreba dronova jer je tu gnezdilište sivog sokola gde u vreme reprodukcije ptice braneći gnezdo napadaju dronove, dolazi do povreda, čak i smrtnih slučajeva, tako da je to lokacija na kojoj to nije dozvoljeno. Postavljene table sadrže sve te informacije. Teško je iskontrolisati sve što se dešava u zaštićenom područu i potrebno je raditi na jačanju kapaciteta, a sve ovo je urađeno da bi nama olakšalo posao“, pojasnio je Krnetić uz napomenu da su posetioci iz Beograda i Vojvodine jako dobro informisani, znaju pravila i iza njih ne ostaje đubre, a da najveće otpada ostaje ispred Degurićke pećine, na Degurićkoj brani gde su najbrojniji posetioci valjevska deca!

Fekalna kanalizacija u Leliću, sa ili bez postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda?

Ovo je bila prilika i da se najave neke nove teme, nešto što je, kako je istakla Zorica Vuković, aktuelno u ovom trentuku. Po njihovim saznanjima, postavljena je oglasna tabla u Leliću koja ukazuje na izgradnju fekalne kanalizacije u tom selu.

„To je rešenje o građevinskoj dozvoli koje je izdao Grad Valjevo i teče se fekalne kanalizacije u Leliću. To ne bi bio problem, izgradnja kanalizacije uvek je dobra stvar, ali ovde se nalazimo na krečnjacima koji su porozni, reka Gradac je jedina koja drenira pomenutu oblast, pa se postavlja pitanje, pošto je ovo samo izgradnja kanalizacione mreže bez postrojenja za preradu otpadnih voda, šta da očekujemo dalje, da li će biti urađeno postrojenje, gde će te vode završiti, koji stepen će biti prečišćenja i naravno, da li će to ugroziti kvalitet vode u reci Gradac“, pitaju se u neformalnoj grupi „Savet za čist vazduh“ uz napomenu da je o tome obavešten Zavod za zaštitu prirode, čiji u predstavnici već obišli teren u Leliću gde je predviđena izgranja kanalizacije i očekuju se dalje mere.

B. M.

Facebook komentari

About Valjevo Vesti

Početkom 2016. godine sa radom je počeo novi gradski portal na adresi www.valjevskaposla.info, koji je za vrlo kratko vreme, zbog svoje nepristrasnosti i objektivnosti, zabeležio izuzetnu posećenost i zadobio naklonost građana Valjeva. Cilj portala nije samo objavljivanje vesti, već i interakcija sa sugrađanima kroz različite sadržaje.