U organizaciju iRevolucije, minulog vikenda održan je prvi Climathon u Valjevu, koji je bio posvećen temi aerozagađenja. Climathon je jedna od najmasovnijih kolektivnih klimatskih akcija u svetu, koja svake godine okuplja hiljade ljudi u preko 145 gradova i 55 zemalja na svim kontinentima. Razgovarali smo sa Vladimirom Radosavljevićem iz iRevolucije, koji ispred organizatora kaže da su veoma zadovoljni kako je protekla prva konferencija ovog globalnog “iventa” u našem gradu, uprkos situaciji sa epidemijom koja je znatno otežala organizaciju i primorala da se konferencija održi u “onlajn” formatu. Smatra da je prvi Climathon u Valjevu doprineo da se tema aerozagađenja u doba pandemije ponovo aktuelizuje u našem gradu koji je svake godine u samom vrhu po koncentraciji PM 10 čestica u Srbiji.

Sa prvog Climathona u Valjevu / Foto: iRevolucija
Uprkos što je epidemija korona virusa dosta poremetila samu organizaciju ovakvog događaja, Vladimir Radosavljević iz iRevolucije kaže da je veoma zadovoljan aktivnostima i realizacijom, uz posebno isticanje da im je od partnerske organizacije iz Holandije stigla potvrda da su uradili dobar posao na koji su vrlo ponosni.
“Kada smo u pripremnom delu razgovarali sa matičnom organizacijom dobili smo pohvale da smo pogodili “topik” i to nam je dalo sigurnost da smo na pravom putu. Drugi dan prestigli smo mnoge gradove po statistikama vidljivosti koju smo proizveli, što je uspeh za našu malu organizaciju i naš grad. Pogledajte, u Srbiji smo jedini koji su to uradili u ovom terminu, a da ne govorim da smo vidljiviji od Sevilje ili nekih američkih gradova”.

Vladimir Radosavljević, iRevolucija / Foto: iRevolucija
Prva konferencija Climathona u Valjevu imala je 8 predavača, koji su učestvovali u kreiranju programa debate. Direktor IS Petnica Vigor Majić, kao jedan od predavača, govorio je o neverifikovanim podacima merenja kvaliteta vazduha u Valjevu za 2019/2020 godinu i izneo svoje uverenje da je kolubarski lignit najveći otrov koji udišemo i jedan od najvećih uzročnika nezdravog vazduha u Valjevu. Naš sugrađanin Andrija Petrović iz građanske inicijative “Da Valjevo prodiše” govorio je o društvenom aktivizmu kao prvom koraku u rešavanju problema aerozagađenja. Aleksandar Macura iz RES fondacije govorio je na temu “Valjevo između dve vatre”, izneo niz rešenja i demistifikovao postojeće stanje u našem gradu. Dvadesetdevetogodišnji Valjevac Nikola Panić predstavio je svoj patent HydrogenH2Energy kao rešenje za čađ i dekarbonizacija motora kod automobila, čime se smanjuje emitovanje izduvnih gasova. Sreten Filipović i Jelena Zdravkovski iz Udruženje Ekogeneza održali su predavanje na temu “Zatvorite prozore, zagušljivo je”, a Đorđe Petković iz vajevske organizacije “Lokalni odgovor” predstavio je akciju “Aero Alarm” koja je startovala početkom novembra meseca. Među govornicima su bile i novinarka Slavica Matić iz Televizije Marš i novinarka portala Valjevska posla Marija Petrović-Marković, koja je govoreći o medijskim projektima na temu aerozagađenja. čiji je autor unazad 4 godine, otvorila prvi Climathon u Valjevu. Vladimir Radosavljević iz iRevolucije kaže da je više nego zadovoljan odabirom predavača i njihovim prezentacijama koje je publika imala priliku da prati uživo na You Tube kanalu iRevolucije.

Vigor Majić, predsednik IS Petnica,tokom predavanja na prvom Climathonu u Valjevu / Foto: iRevolucija

Aleksandar Macura uključio se putem linka iz RES fondacije
“Mapirao sam sve učesnike na teritoriji Valjeva koji su bili aktivni u prethodnim godinama i pozvao ih. Okupili smo ekipu medija, aktivista i naučnika na jednom mestu, pa samim tim stvorili polje koje će nadamo se u perspektivi delovati homogeno. Ostaje žal što nismo mogli da ugostimo još organizacija poput EkoStraže ili Zelene alijanse i meni posebno drage “Rudovci u srcu”, čija je članica Ivana Milutinović uticala na sadržaj i naš nastup pre Klimatona. Ovog puta nismo želeli da ugostimo predstavnike institucija u Gradu koje se bave ovim problemom primarno. Želeli smo da pokažemo da Valjevo ima naučnike, medijske radnike koji ne ćute pred problemom i iskrene aktiviste koji preuzimaju odgovornost u ime svih drugih”, naglašava Radosavljević.

Andrija Petrović, građanska inicijativa “Da Valjevo prodiše” / Foto: iRevolucija

Nikola Panić tokomprezentacije patenta HydrogenH2Energy / Foto: iRevolucija
Nakon svih predavanja održanih u okviru programa prvog Climathona u Valjevu, Radosavljević ističe da je obračun sa korupcijom prioritet u rešavanju problema aerozagađenja.
“Moramo da razvijamo svest kod građana o problemu masovno, edukacijom, ne samo onda kada vidimo šta dišemo, nego u svakom periodu godine. Treba da imamo još kvalitetniju dijagnostiku i konkretne mere od kojih nema odstupanja. Da ne čekamo da nam padne sa neba kiša kako bi sprala čestice, već da reagujemo u svakom trenutku, na svaki način kod onih koji su odgovorni pred zakonom za sve nas. Treba da znamo da imamo sjajne ljude koji ne ćute i koji su pored Klimatona vrlo aktivni. Te ljude treba da negujemo”.
- Novinarke Marija Petrović-Marković, Valjevska posla (slika levo) i Slavica Matić, TV Marš, tokom svojih prezentacija / Foto: iRevolucija
Radosavljević ističe da je lepo biti deo ekipe koja ima svest o problemu aerozagađenja, samo što je ta cifra aktivista, naučnika i medija vrlo mala za korenite promene u Valjevu.
“Kratkoročno smatram da će nam biti teže, jer smo pritisnuti pandemijom virusa koja vrlo negativno utiče na zdravlje u sredinama koje imaju visok stepen aerozagađenja. To nam kaže harvardsko istraživanje. Dugoročno, ako želimo promenu, moramo da iznedrimo viteze današnjice koji su spremni da se upuste u borbu sa korpucijom sa jedne i masovno otrežnjenje sugrađana sa druge strane. Dok svi ne shvatimo posledice života u ovakvoj sredini neće biti dovoljno snažnog pritiska za promenu. Na nama je”, odgovrio je Radosavljević upitan ima li nade da Valjevo prodiše.
- Sreten Filipović i Jelena Zdravkovski iz Udruženja “Ekogeneza” (slika levo) i Đorđe Petković iz organizacije “Lokalni odgovor” (slika desno) / Foto: iRevolucija
Udruženje iRevolicija trenutno je aktivno na dva projekta. Prvi je Coworking – iReovlucija LAB – prostor u kom zajedno delimo znanja, širimo i umrežavamo lokalnu zajednicu, a takođe aktuelan je projekat Svetionik Znanja u kom mladi članovi iRevolucije preuzimaju odgovornost za koordinaranje i realizaciju.
“Mi se bavimo neformalnom edukacijom i kao takvo Udruženje ne možemo da sprovodimo aktivnosti u fizičkom obliku dok je pandemija prisutna. Trudićemo se da što više aktivnosti sprovedemo kroz “onlajn” okruženje i da u vremenu ispred nas pokušamo da organizujemo Olimpijadu u Valjevu. Realno, samo to nam još nije palo na pamet”, kaže Vladimir Radosavljević.