Među prvim događajima u okviru programa ovogodišnjih “Tešnjarskih večeri”, sinoć je u Muzeju zavičajnih pisaca otvorena izložba fotografija “Slike grada 365”. Reč je o projektu koji je pre tri godine pokrenula Matična biblioteka “Ljubimir Nenadović” sa ciljem da se uz pomoć fotografije svake godine trajno dokumentuje istorija Valjeva i tako sačuva od zaborava. U okviru izložbe, publika ima prilku da vidi dokumentarne/reporterske fotografije jedanaest valjevskih autora, koji su uz pomoć objektiva (za)beležili događaje i prilike u Valjevu tokom 2023. godine i na svoj način ispričali priču priča kako su naš grad i njegovi građani živeli prošle godine.

Sa otvaranja izložbe “Slike grada 365” / Foto: Valjevska posla
Na ovogodišnji konkurs za izložbu “Slike grada 365” za 2023. godinu pristiglo je ukupno 589 fotografija. Žiri u sastavu Violeta Milošević (direktorka Biblioteke), Đorđe Milinković i Josip Gračanin (zaposleni u Biblioteci) i novinari Borka Marković i Slobodan Ćirić, odabrao je ukupno 249, od toga je za otkup predviđeno 157. Za otkup su predviđene fotografije Snežane Jakovljević-Krunić, Dragana Krunića, Vesne Šikić, Predraga Raševića-Vrabca, Jelene Vitorović, Mirjane Jovanović, Aleksandra Jovanovića, Milana Markovića i Bogdana Timotića. Dok su novinari Slobodan Ćirić i Marija Petrović-Marković poklonili svoje fotografije za ovu priliku. Sve selektovane fotografije biće trajno sačuvane u digitalnoj i štampanoj kolekciji neknjižne građe valjevske Biblioteke.

Sa izložbe “Slike grada 365” / Foto: Valjevska posla
“U večeri kada se otvara zvanično naš gradski letnji festival “Tešnjarske večeri”, i mi u Biblioteci otvaramo naš mali festival koj je uspeo da zaživi na pravi način. Ovaj festival našao je svoje mesto, ne samo u programskoj šemi Biblioteke, već i kod naših saradnika i prijatelja fotografa, što je meni najdraže, zato što priča o istoriji i onome što želimo da sačuvamo u Valjevu ne može biti dobro urađena ukoliko ne sarađujemo upravo baš sa fotografima. Koliko god bilo teško na samom početku čini mi se da se ova priča razvija na najljepši mogući način i ja sam uverena da je budućnost ove izložbe, ovog programa i programskog koncepta ovog konkursa osigurana”, kazala je Violeta Milošević, direktorka Matične biblioteke.

Violeta Milošević, direktorka Matične biblioteke “Ljubomir Nenadović” / Foto: Valjevska posla
Ona je istakla da se žiri trudio da na najbolji način odgovori na zahtev projekta/izložbe.
“A, zahtev je pronaći među priloženim i dostavljenim fotografijama najboljih 365, koje dokumentuju, podvlačim dokumentuju i na najbolji način oslikavaju događaje i prilike u Valjevu. Moram da kažem da mi još nismo dotakli tu cifru od 365, koja ne znači da je to naš cilj. Naš cilj je da kažemo da je u pitanju jedna cela kalendarska godina, ali i da nismo uspeli ni da dobijemo fotografije sa svih događaja. Zato smo se potrudili da popunimo taj naš fond 2023. godine i za to su zaslužni valjevski fotografi, odnosno novinari koji su svoje slike poklonili valjeskoj Biblioteci”, rekla je Violeta Milošević.

Obraćanje novinara Slobodana Ćirića, člana žirija / Foto: Marija Petrović-Marković
Kako je na otvaranju izložbe “Slike grada 365” istakao novinar i član komisije Slobodan Ćirić, reč je još jednom skromnom pokušaju da obogatimo dokumentarnu istoriju Valjeva.
“Fotografija je izuzetno važan dokument. Dokument koji ostaje i dokument koji ne laže. Nisam pogrešio, fotografija se naravno može izmontirati, ovo je vek modernih tehnologija, kada u Photoshop-u možete napraviti svašta, ali ove fotografije koje vidite u ovoj prostoriji, one su autentične. Nijedna nije montirana i one predstavljaju upravo ono što smo želeli da damo, mali doprinos istoriji Valjeva gledanoj kroz objektiv fotoaparata. Gledano i sa stanovišta i novinarstva kao struke u kojoj je fotografija jedan važan oblik novinarskog izražavanja. Imate priliku da pogledate i vidite šta se to dešavalo sve u Valjevu u 2023. godini. Pogledajte i ovaj zanimljiv katalog izložbe koji smo pripremili za ovu priliku, gde je još veći izbor fotografija i nadamo se da će vas oni podsetiti na neka i lepa i možda malo manje lepa zbivanja u Valjevu, ali ono na čemu insistiramo je to da su ove fotografije autentične i da iza svake stoji neki događaj. Jedan dokument koji ostaje za istoriju Valjeva”, kazao je Slobodan Ćirić.

Bogdan Timotić sa majkom Marijanom, ispred plakata izložbe “Slike grada 365” za koju je izabrana njegova fotografija / Foto: Valjevska posla
Ono što ovu izložbu fotografija razlikuje od ostalih je što umetnički utisak i kvalitet fotografije nisu u prvom planu. U prvom planu je priča o događaju koji se odigrao, ili o nekoj zanimljivoj pojavi. Autori projekta/izložbe “Slike grada 365” pozivaju sve zainteresovane građane da se usude da naprave neku fotografiju, bez obzira da li se profesionalno ili amaterski bave fotografijom jer, kako ističu, sigurno se može desiti neki trenutak koji će oni prepoznati kao pravi i onaj koji će značiti mnogo za istoriji grada.

Jedna od fotografija koje je donirao novinar Slobodan Ćirić
M.P.M.
Valjevo Sva najnovija dešavanja i vesti vezane za kolubarski okrug i grad Valjevo možete naći na jednom mestu.