Narodni muzej Valjevo otvorio postavku o Drugom svetskom ratu

Centralna stalna postavka valjevskog Narodnog muzeja “Valjevo – treća dimenzija prošlosti, pogled iz budućnosti” svečano na Dan državnosti 2021. godine, obogaćena je novim segmentom na temu “Valjevo pod okupacijom u Drugom svetskom ratu”.

Narodni muzej Valjevo

Muzej u Valjevu je osnovan 1951. godine. Sada, pored centralnog muzejskog objekta Narodni muzej Valjevo sadrži i četiri isturena depandansa i muzejska odeljenja. Praktično u srcu Valjeva, nedaleko od centralne zgrade je Muselimov konak, kilometar dalje na Kličevcu je Kula Nenadovića, zatim Istorijski spomen kompleks u Brankovini i Zavičajno odeljenje u Osečini. Narodni muzej Valjevo jedna je od najsavremenijih kulturno – istorijskih ustanova ovog tipa, te ne iznenađuje da, na godišnjem nivou postavke vidi preko sto hiljada posetilaca, a samo dodatna potvrda su brojne prestižne nagrade kojima je ovenčan uspešan pristup rada u Narodnom muzeju Valjevo, odnosno ostvarenja pojedinaca, kao što su nagrade ICOM-a, “Mihailo Valtrović”, plaketa “Miša Anastasijević” ili “Turistički cvet”.  Istim tempom nastavljaju i dalje otvaranjem sale “Valjevo pod okupacijom u Drugom svetskom ratu” čiji će jedan deo biti stalan, a drugi periodično inoviran u domenima obrazovanja, kulture, sporta u posleratnom vremenu.

Narodni muzej Valjevo

Povodom dugo i temeljno pripremanog novog sadržaja stalne postavke Narodnog muzeja Valjevo, direktorka i jedan od autora novog izložbenog segmenta, Jelena Nikolić – Lekić, zahvalila je autorima na saradnji, kao i Ministarstvu kulture i lokalnoj samoupravi Valjeva na podršci ovog značajnog i sadržajnog projekta.

“Valjevo je pod okupacijom bilo od 14. aprila 1941. do 18. septembra 1944. godine i na ovoj izložbi mi oživljavamo vreme otpora, vreme ponosa, vreme stradanja i veme deoba” – naglašava direktorka Narodnog muzeja Valjevo, Jelena Nikolić Lekić, pri tome izrazivši zahvalnost jer, kako napominje, novi izložbeni segment je plod iscrpnog istraživanja koji su obavljali naučni savetnici, dr Kosta Nikolić i dr Nemanja Dević, kao i dr Vladimir Krivošejev, istoričar i muzeološki savetnik u Narodnom muzeju Valjevo, dodavši: “Zahvaljujem se i kolektivu Narodnog muzeja Valjevo na neiscrpnoj uloženoj energiji u redizajn ove izložbe. Budući da je ova izložba deo kompleksne stalne postavke i nije medij koji može potpuno da prikaže složenost ovog istorijskog procesa, priredili smo i monografski katalog.”

Narodni muzej Valjevo

Prigodna svečanost održana je 15. februara, na Dan državnosti, u skladu sa epidemiološkim merama. Otvaranju je prisustvovao i Lazar Gojković, gradonačelnik Valjeva,  koji je svim građanima Valjeva, kao i stanovnicima Srbije, čestitao Dan državnosti, a poslenicima Narodnog muzeja Valjevo dobro obavljen posao.

“U godini u kojoj obeležavamo 80 godina od početka Drugog svetskog rata veliki je izazov bio uspešno predstaviti istoriju, život, slobodarski i borbeni duh našeg kraja u tako teškom vremenu, a opet to predstaviti na objektivan i ideološki neutralan način”.

Istoričar dr Vladimir Krivošejev, muzeološki savetnik u Narodnom muzeju Valjevo i jedan od autora upravo otvorene postavke, napomenuo je da su ovu izložbu veoma dugo i temeljno pripremali jer prema njegovim rečima predistorijat seže na sam kraj prve polovine prošlog veka kada je, u drugom broju časopisa Muzeji, objavljena preporuka, odnosno direktiva da regionalni muzeji treba da poseduju prirodnjačko, kao i po jedno odeljenje iz oblasti starina, zatim posvećeno NOB-u i revoluciji i socijalističkoj izgradnji. Sve do ’90. prošlog veka uglavnom je tako bivalo…

“Od devedesetih postavke se menjaju, modernizuju, a muzeji izbegavaju da prikažu period Drugog svetskog rata. Većina postavki se, kao i naša dojučerašnja, završavala sa 1940 – 41. godinom.  Iako smo u mnogo čemu bili pioniri u razvoju muzeologije, tu se nismo usudili da napravimo taj iskorak, čekali smo da neko pre nas to uradi. Čekali smo, čekali, i nismo dočekali,” priča dr Krivošejev, napominjući da je upravo u Narodnom muzeju u Valjevu na Sretenje 2021. otvorena prva kompleksna postavka koja prikazuje period Drugog svetskog rata u valjevskom kraju uz širu istorijsku naraciju.

Narodni muzej Valjevo

Prema njegovim rečima, objavljen je i monografski katalog utemeljen na detaljnim istraživanjima, i prvo izdanje je dostupno posetiocima izložbe. Međutim, obzirom da su dolazili i do novijih saznanja, priredili su i drugo izdanje monografskog kataloga, ali je za sada dostupno u PDF formatu na sajtu Narodnog muzeja Valjevo.

http://museum.org.rs/wp-content/uploads/2021/02/VALJEVO-POD-OKUPACIJJOM-2.pdf?fbclid=IwAR3_LJep8mxh082rxqRHUss6NOlP8w0xA-mgRXXQ45xPPodHbNrZimcPQ68

O temeljnom pristupu govori činjenica da je ideja za priređivanje izložbe rođena u leto 2018. godine, napominje dr Kosta Nikolić, muzejski saradnik.

“Konstatovali smo da u Valjevu nema postavke koja se odnosi na Drugi svetski rat i da bi možda nešto trebalo uraditi po tom pitanju. I onda smo kolega Nenad Dević i ja pristupili tom poslu i odlučili da zaista treba uraditi postavku jer je Valjevo bilo jedan od značajnih centara Srbije u Drugom svetskom ratu. Preko Valjeva i njegove okoline su se prelomile sudbine sva tri najvažnija pokreta u Drugom svetskom ratu, znači partizana, četnika i Srpskog dobrovoljačkog korpusa. I zbog te kompleksne priče kao da je postojao neki strah koji je bio karakterističan i za druge gradove u Srbiji, kako prikazati, kako predstaviti tu kompleksnu prošlost, odnosno da li će se nekom zameriti, da li će neko staviti neku pridiku? Mi istoričari, kao profesionalci, imali smo drugi pristup ratovima – u skladu sa raspoloživim činjenicama, a ne u skladu sa očekivanjima onih koji su, direktno ili indirektno, učestvovali u ovim kompleksnim i burnim događajima”.

Očito da upravo inoviran deo stalne postavke “Valjevo pod okupacijom u Drugom svetskom ratu” kao i celokupna izložba “Valjevo – treća dimenzija prošlosti, pogled iz budućnosti” posetiocima dariva izuzetnu zbirku predmeta, dokumenata i fotografija iz prošlosti grada na Kolubari, te samim tim zaslužuju izuzetnu pažnju. Istovremeno, neophodno je napomenuti i da su pojedini predmeti pažljivo čuvani u depou Narodnog muzeja Valjevo, dok su određeni, sticajem okolnosti, našli svoj put i tokom proteklih decenija još jednom, pre konačnog izlaganja u okviru najnovije izložbe valjevskog Muzeja, proputovali Srbiju, poput pukovske zastave Petog pešadijskog puka Drinske divizije koja je tokom Drugog svetskog rata bila u posedu Valjevskog korpusa.

Radi ove i niza interesantnih priča koje prate eksponate izložene u okviru stalne postavke Narodnog muzeja Valjevo, obavezno ih treba videti, a postavke su besplatne za sve posetioce do 21. februara. Inače, uobičajeno radno vreme je od utorka do subote, od 10 do 18 časova /ulaz u izložbeni prostor do 17 i 30/ i nedeljom, od 10 do 15 sati /ulaz do 14 i 30/.

 

Snežana Jakovljević Krunić

Facebook komentari

About REDAKCIJA VALJEVSKA POSLA

Početkom 2016. godine sa radom je počeo novi gradski portal na adresi www.valjevskaposla.info, koji je za vrlo kratko vreme, zbog svoje nepristrasnosti i objektivnosti, zabeležio izuzetnu posećenost i zadobio naklonost građana Valjeva. Cilj portala nije samo objavljivanje vesti, već i interakcija sa sugrađanima kroz različite sadržaje.